Kategorie
Značky
Regiony
 
 

Nové výukové pracoviště fimy Bosch slouží i studentům

Jihlavská strojírenská společnost Bosch Diesel dnes ve svém závodě otevřela výukové centrum s moderními stroji i roboty. Vzdělávat se v něm bude až 500 lidí ročně, zaměstnanců podniku i studentů technických škol. Přestavba bývalého učňovského střediska stála 18 milionů korun a přispěla na ni EU.

Jak řekl ředitel Střední technické školy v Jihlavě Jaroslav Paul, vzniklo špičkové výukové pracoviště, které na Vysočině nemá obdobu. 
 “I v republice jich je velice málo. Vybavení je drahé, na to běžně škola ani kraj nemají peníze,” řekl Paul. Například nejlepší obráběcí centrum stálo kolem tří milionů korun. 
Škola začala s firmou Bosch spolupracovat před čtyřmi lety, předtím jí k praktické výuce sloužily zastaralé stroje. Díky tomu, že se nyní studenti dostanou ke špičkovým elektronicky ovládaným strojům, je podle Paula výuka víc baví. Škola také mohla otevřít nový studijní obor tzv. mechatronik, který vychovává specialisty k automatizovaným výrobním linkám. 
Po ukončení školy se mladí lidé dokážou rychle zařadit do výrobních závodů. Technické obory získávají větší prestiž také u rodičů. Ve škole nyní studuje 535 žáků. Podle ředitele je její kapacita zaplněna. 
Bosch Diesel se zabývá hlavně výrobou vstřikovacích zařízení pro naftové motory. Se zhruba 6100 zaměstnanci je největším podnikem na Vysočině. Moderní výukové středisko mu má pomoci zvýšit kvalitu pracovníků ve strojírenských oborech. Takoví odborníci dlouhodobě chybí většině závodů v kraji. 
V centru chce firma ročně proškolit přes 300 pracovníků. Závodní školu již navštěvuje 160 lidí, kteří nemají odpovídající strojírenské vzdělání, 180 techniků se školí. 
Ve středisku jsou čtyři pracoviště, v nichž se lze naučit základy obrábění, programování, elektrotechniky, hydrauliky či pneumatiky. K dispozici jsou tři roboti, kteří sloužili ve výrobních linkách. 
Brusel na Vysočině podpořil vybudování nebo modernizaci školicího střediska v šesti podnicích. Z operačního programu Průmysl a podnikání na tento účel do kraje plynulo skoro 24 milionů korun, Bosch z nich získal 11,8 milionu. V celé zemi uspělo 77 projektů zaměřených na školicí střediska. Unie bude vzdělávání ve firmách podporovat i v dalších letech. 
Bosch Diesel loni meziročně zvýšil tržby za své výrobky a služby skoro o 15 procent na 21,7 miliardy korun. Roční zisk největšího podniku na Vysočině převýšil dvě miliardy korun, což bylo v porovnání s rokem 2005 více skoro o 689 milionů korun.

31.říjen 2007