Kategorie
Značky
Regiony
 
 

Nový britský premiér je bývalý motonovinář

Bývalý londýnský starosta a ministr zahraničí Spojeného království Boris Johnson byl ve středu 24. července jmenován premiérem. Kontroverzní politik svoji divokou povahu nezapřel ani během méně známé kariéry automobilového novináře, vzpomíná portál Autoforum.cz.

Biografka Sonia Purnell vydala v roce 2011 knihu nazvanou „Just Boris“, ve které vzpomíná na řadu příběhů o osobě Johnsona a jeho roli redaktora. Svérázný publicista používal nelichotivé rasové urážky černochů a Číňanů, nadával také osobám s menšinovým sexuálním zaměřením. Nevybíravý slovník doplnil například vyjádřením o tom, že Africe by prospěl kolonialismus.

Za zmínku však stojí i jeho recenze některých automobilů. Jeden z nejhorších komentářů hodnotil Ferrari F430 následovně: „Bylo to, jako by celé hrabství Hampshire leželo na zádech a roztáhlo vyšlechtěné nohy, aby bylo okouzleno italským hřebcem.“ Odvážné vyjádření, ale čtenáři si postupně zvykali. Když se Johnson dostal k Nissanu Murano, už se ani nedivilo: „Tee-hee! Co říká plutokratickým úšklebkem ta zářící mřížka? Říká: z cesty, malé auto řízené obyčejným člověkem se skromným příjmem. Udělejte cestu pro Murano!“ napsal tehdy Johnson.

Sonia Purnell popsala také etapu, kdy dnes nastupující premiér kdysi působil v magazínu GQ a jeho editora dostal blízko šílenství. „Jeho tehdejší editor Dylan Jones věřil, že jím napsaný sloupec je pravděpodobně nejdražší v historii časopisů,“ poznamenala Purnell. A nešlo jen o to, že Johnson byl za svou práci královský odměněn, díky velkolepé lhostejnosti k obvyklým pravidlům používání automobilů zvyšoval náklady i jinak. Shromáždil desítky parkovacích lístků a pokut, protože nedbale parkoval třeba i před centrálou New Scotland Yardu.

Pokuty za stěračem byly podle Johnsonových vlastních slov „přibývaly jako padající sníh na čelním skle“ a více než jednou musel být vyslán podřízený, aby vysvobodil pokutované auto. Pravý viník nikdy nezaplatil, proto se jeho šéfové hroutili v slzách.

Není to jen Sonia Purnell, kdo sdílel peprné příběhy z Johnsonova života. Podrobnosti zveřejnil také další životopisec Andrew Gimson s knihou „Boris: The Rise of Boris Johnson“ Vzestup prostořekého Brita Gimson okořenil velmi kritickým pohledem na schopnosti budoucího politika otestovat automobil, prý ani neuměl pořádně řídit.

Ve stínu kritických poznámek je ale třeba nezapomínat na jednu věc. Johnsonovy peprné komentáře měly u čtenářů – stejně jako dnes u voličů – úspěch, proto mu magazíny platily vysoké honoráře a respektovaly jeho neurvalosti. Navíc je férové dodat, že ani sám Johnson se za dobrého automobilového novináře nikdy nepovažoval, v Top Gearu dokonce kdysi řekl, že jeho recenze byly příšerné.

Zdroj: Drive Tribe
25.červenec 2019