Kategorie
Značky
Regiony
 
 

Nový Mercedes-Benz s palivovými články

Koncern Daimler představil nový vůz třídy B F-CELL, první osobní vůz Mercedes-Benz vyrobený v sériových podmínkách, který k pohonu využívá palivové články.

Tento elektromobil přesvědčuje svými jízdními výkony na úrovni vozu s dvoulitrovým benzínovým motorem a zároveň schopností uplatnit se v běžném každodenním provozu. Přitom se jeho bezemisní pohon spokojí při plnění podmínek nového evropského jízdního cyklu v přepočtu s 3,3 litry paliva na 100 kilometrů (naftový ekvivalent). Počátkem příštího roku bude prvních asi 200 těchto vozů dodáno zákazníkům v Evropě a USA.
Použitý elektromotor má nejvyšší výkon 100 kW/136 k a maximální točivý moment 290 Nm, který je k dispozici již s prvním otočením motoru. Dynamické vlastnosti Mercedesu třídy B F-CELL podle výrobce dílem přesahují úroveň vozu poháněného benzínovým dvoulitrem. Přesto se jeho bezemisní pohon spokojí v přepočtu s pouhými 3,3 litru paliva (naftový ekvivalent) na 100 kilometrů ujetých v podmínkách daných evropským jízdním cyklem. Díky dojezdu asi 400 kilometrů a krátkým časům tankování (kolem tří minut) je lokální bezemisní mobilita vozu třídy B F-CELL realizovatelná i na delších trasách.
11.září 2009