Kategorie
Značky
Regiony
 
 

O omezení kamionů se bude v parlamentu dál jednat

Sněmovna dala šanci návrhu nezařazené poslankyně Věry Jakubkové na omezení víkendových jízd kamionů. Podle předlohy by zákaz platil po celý rok i část pátku a soboty. Novelu zákona o pozemních komunikacích projedná sněmovní hospodářský výbor.

Nyní nesmí kamiony a nákladní auta s přívěsem na silnice o prázdninách každý pátek mezi 17:00 a 21:00, v sobotu od 07:00 do 13:00 a v neděli od 13:00 do 22:00. Ve zbytku roku platí zákaz jízd kamionů jen v neděli odpoledne.
    Podle předlohy Jakubkové by nákladní auta nejezdila v pátek od 15:00 do 20:00, v sobotu od 07:00 do 13:00 a o prázdninách se zákaz rozšířil až do 19.00. V neděli by kamiony na silnice nesměly od půlnoci do 22:00.
    "Je nutné snižovat záporné vlivy dopravy na obyvatele," uvedla Jakubková. Volala po tom, aby se část nákladní dopravy přesunula na železnici. František Laudát (za TOP 09) ale soudí, že železniční infrastruktura je v takovém stavu, že tuto dopravu převzít nemůže. Je podle něho nutné dostavět hlavní silnice a zvýšit kapacitu železnice.
    Lubomír Suk (ODS) navrhoval, aby poslanci předlohu zamítli už dnes v prvním čtení. Poslanci to ale neschválili.
    Proti zákazu jízd každoročně protestují dopravci. Tvrdí, že nemají dostatečný počet míst, kde by automobily během zákazu zaparkovaly.
    Ministerstvo dopravy chce od příštího roku změnit poplatky mýtného tak, aby se odvíjely od denní doby a dnů v týdnu. Nejdražší budou zřejmě páteční odpoledne.
9.říjen 2009