Kategorie
Značky
Regiony
 
 

Odbory odmítly nabídku, ve Škodě asi začne stávka

Škodovácké odbory odmítly na včerejší podnikové radě poslední nabídku společnosti na růst mezd, v úterý proto pravděpodobně zahájí stávku.

 

Mluvčí Škodovky Jaroslav Černý řekl, že firma obdržela stanovisko odborů a nyní ho musí projednat představenstvo. Zda to bude do úterý, neuvedl. Automobilka zaměstnává přes 26.000 lidí. Průměrná měsíční mzda u dělnických profesí je 22.000 korun.
    Poslední nabídka společnosti zaměstnancům zaručuje třináctiprocentní nárůst platů, odbory však nesouhlasí s inflační doložkou. Firma nabízí proplácet inflaci od tří procent, odbory chtějí proplácet inflaci celou. Pokud by firma do úterý přistoupila na požadavek odborů, mohla by stávku odvrátit. “Cílem stávky by bylo co nejméně zatížit lidi a co nejvíce poškodit firmu,” řekl odborářský předák Povšík. Podle něj odbory cítí vysokou podporu především od dělníků z linkových provozů. Některým zaměstnancům z vyšších příjmových skupin se ale současný návrh firmy zdál dobrý, řekl Povšík.
    Odbory pravděpodobně vstoupí rovnou do časově neomezené stávky. Začít by se mělo dvouapůlhodinovou stávkou v každé ze tří směn, řekl Povšík. Vzhledem k pásovému provozu, by to podle Povšíka zastavilo výrobu ve Škodovce na celý den. Podle mluvčího odborů Jaroslava Haška se v boleslavském závodu vyrobí denně zhruba 2500 vozů. “Buď to zabalíme, anebo budeme stávkovat tak dlouho, dokud se nedobereme nějakého konce,” prohlásil Povšík. Řekl také, že se nebojí přesunutí výroby jinam: “Jestliže někdo vyhrožuje přesunutím výroby na východ, tak je to velmi zbabělé a neměl by dělat manažera.”
    Vedení Škody  ve středu navrhlo desetiprocentní růst tarifu na dva roky od 1. dubna, navýšení ročního bonusu na 10.000 korun a inflační doložku od poloviny roku 2008. Při rozpočítání všech položek to znamená celkové zvýšení platu o 13 procent, což je více než 3000 korun měsíčně na zaměstnance, tvrdí člen představenstva firmy Martin Jahn.
    Před velkým nárůstem mezd v největší české firmě Škoda varoval prezident Václav Klaus. Při návštěvě závodu Škody v Kvasinách řekl, že dohoda automobilky s odbory bude mít “signální efekt pro celou českou ekonomiku” a mohla by vést k demonstračnímu efektu a takzvanému mzdovému vzlínání.
    “Co unese Škoda, nemusí být přesně to, co mohou unést některé jiné české firmy,” řekl Klaus. Přítomné členy vedení automobilky prezident v souvislosti s dopady na celou českou ekonomiku vyzval k tomu, aby “mzdy moc nezvýšili”. “Signální efekt, který přijde z této dohody pro zbytek ekonomiky, bych jako ekonom v žádném případě nepodceňoval,” řekl Klaus.
    Automobilka Škoda  loni zvýšila čistý zisk o 40,1 procenta na rekordních 11,06 miliardy korun. Konsolidované tržby skupiny vzrostly o 8,7 procenta na dosud nejvyšších 203,7 miliardy Kč. Firma loni poprvé překonala hranici půl milionu prodaných vozů a zvýšila prodeje o 11,7 procenta na téměř 550.000 aut. Letos chce prodat 600.000 kusů.

23.duben 2007