Kategorie
Značky
Regiony
 
 

Odpočet DPH pro všechna auta schválil Senát

Podnikatelé od dubna zřejmě budou moci při nákupu nového vozu mohli u všech osobních automobilů uplatnit odpočet daně z přidané hodnoty (DPH). Počítá s tím, novela, kterou ve čtvrtek schválil Senát. Normu nyní dostane k podpisu prezident republiky.

Podnikatelé si dosud mohli daň odečítat jen u aut vybavených pevnou mřížkou. Tu si často nechávali namontovat i do osobních aut, jako užitkové pak vykazovali i některé verze luxusních značek. Odmítnutí novely by ale podle ministra financí Miroslava Kalouska vzhledem k nové evropské směrnici způsobilo, že nárok na odpočet DPH by se týkal velkých vozů, nikoli menších. 
    Opoziční ČSSD tvrdí, že opatření pomůže jen podnikatelům; obává se, že toho budou zneužívat. Sociální demokraté v rámci svého protikrizového balíčku takzvané šrotovné, tedy příspěvek na nákup nového auta v případě likvidace starého. Sněmovna by o něm měla rozhodovat v úterý, Kalousek se staví proti. 
    Zástupci podnikatelů ale pokládají novelu za dlouho očekávanou a vítanou zprávou pro firmy, které tak ušetří na nákladech. "Očekáváme, že díky možnosti odpočtu DPH při nákupu nového auta dojde k oživení poptávky a prodeje zejména u užitkových aut," uvedl již dříve prezident Hospodářské komory Petr Kužel. Analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek očekává, že možnost odpočtu DPH letos zvýší prodeje aut až o 15.000. 
    Podle Svazu dovozců automobilů firemní zákazníci kvůli očekávanému opatření na přelomu roku odkládali nákup nových automobilů. Opatření by podle tajemníka svazu Pavla Tunkla mohlo pomoci zvýšit letošní prodej osobních vozů proti loňsku o desítky procent, nákupy ale bude částečně brzdit ekonomická krize. Prodej nových osobních aut v Česku loni vzrostl o 8,4 procenta na 143.661 vozů. 
    Zvýšení poptávky po automobilech je podle Kalouska "vedlejší produkt". "Ten hlavní motiv je dát do toho nějakou logiku, systém a pořádek," řekl ministr senátorům. 
    Novela také dovoluje firmám a podnikatelům, aby si v případě přijetí úvěru například od mateřské nebo dceřiné firmy mohli od daňového základu odečíst zaplacené úroky. Proti tomu neúspěšně protestovala senátorka Soňa Paukrtová (za Stranu pro otevřenou společnost), podle ní jde o nesouvisející úpravu, kterou ústavní soud odmítl. 
    Paukrtová ocenila naopak to, že se do snížené sazby DPH novelou dostává také zpracování komunálního odpadu, nejen sběr a přeprava. Pomoci by to mělo zpracování tříděného odpadu, který kvůli krizi začal skomírat. Stejně jako řadě dalších senátorů jí vadilo, že novela má zpětně od 1. ledna do snížené sazby opět zařadit rostliny a semena. Podle Kalouska se tím pouze odstraňuje technická chyba, kterou způsobil v rámci předchozí daňové novely.
6.duben 2009