Kategorie
Značky
Regiony
 
 

Pardubický JTEKT investoval do rozšíření výroby

Nové technologie i nové výrobky nabízí pardubický závod společnosti JTEKT. Japonský majitel do rozšíření jedné ze svých dvou českých poboček investoval zhruba půl miliardy korun, nové prostory slavnostně otevřel v pondělí. Výrobu přesných dílů do převodovky tak v Pardubicích doplní výroba hliníkových komponent pro sestavu elektrického posilovače řízení.

 

Spolu s tímto rozšířením výroby v pardubickém závodě JTEKT ve spolupráci s agenturou CzechInvest v České republice proinvestoval už více než jeden a čtvrt miliardy korun,“ připomněl na slavnostním ceremoniálu náměstek generální ředitelky agentury CzechInvest Jiří Nykodým. „Důležitá přitom je i obchodní politika JTEKTu, který významné množství materiálu i služeb nakupuje od českých podnikatelů, a přispívá tak k dalšímu ekonomickému rozvoji regionu.“

 

Díly do převodovek JTEKT v Pardubicích vyrábí tlakovým litím hliníku nebo obráběním ocelových dílců na CNC strojích. Obdobnou technologii bude nově využívat i pro součástky elektrického posilovače řízení. Nové technologie budou vedle vyspělého stupně automatizace také významně využívat i prvků robotizace. JTEKT do České republiky přišel před pěti lety spolu s automobilkou Toyota Peugeot Citroen (TPCA) v Kolíně. Právě sem dodává většinu svých produktů.

 

„Japonským společnostem se v České republice mimořádně daří. Podle japonské proexportní organizace JETRO u nás působí na 226 tamních společností, které tu zaměstnávají přes 44 tisíc lidí, a tvoří tak velmi významnou součást české ekonomiky. Podle statistik agentury CzechInvest jsou japonští podnikatelé s projekty v hodnotě přes 101 miliard korun druhými nejaktivnějšími investory v Česku, hned za Německem.

 

Skupina JTEKT je celosvětově jedním z nejvýznamnějších dodavatelů komponentů pro automobilový průmysl se zaměřením na výrobky určené pro převodové skříně a řízení automobilů, na výrobu valivých ložisek a obráběcích strojů. JTEKT je dvacátým největším světovým dodavatelem v automobilovém průmyslu dle objemů prodeje, ve výrobě elektrických posilovačů řízení mu patří v Evropě první příčka.

 

JTEKT Automotive Czech Pardubice se specializuje na výrobu přesných mechanických dílů do převodovek osobních automobilů. V ČR působí od roku 2003. Značka JTEKT, patřící do koncernu Toyota, vznikla v roce 2006 po spojení společností Toyota Machine Works a Koyo Seiko. V Pardubicích JTEKT zaměstnává zhruba 400 lidí. Pro její sesterskou společnost v Plzni pak pracuje dalších 500 specialistů. Celosvětově má skupina JTEKT více než 30 tisíc pracovníků a její tržby dosahují v přepočtu 128 mld. Kč.

 

25.červenec 2008