Kategorie
Značky
Regiony
 
 

Peugeot Citroën měl loni ztrátu 343 milionů eur

Francouzský automobilový koncern PSA Peugeot Citroën, který působí i v České republice, za minulý rok vykázal nečekanou ztrátu 343 milionů eur (zhruba 9,8 miliardy korun). Způsobily ji značné odpisy majetku za světové hospodářské krize, kdy spotřebitelé nechtějí za auta utrácet. Podnik dnes také uvedl, že ztrátový bude i letošní rok a že se zaměří na snížení zásob.

"Veškeré úsilí musíme soustředit na snížení zásob a co nejnižší spotřebu hotovosti," uvedl ve zprávě generální ředitel podniku Christian Streiff. V úterý manažer prohlásil, že se propad automobilového průmyslu stal světovou katastrofou. Streiff předpokládá, že letos klesne prodej skupině nejméně o pětinu.
 
    Finanční analytici v průměru odhadovali, že Peugeot Citroën uzavře uplynulý rok s čistým ziskem kolem 180 milionů eur. Proti loňské ztrátě podnik předloni vytvořil čistý zisk 885 milionů eur. PSA Peugeot Citroën má v Česku společný podnik TPCA s japonskou automobilkou Toyota. Jejich kolínský závod vyrábí vozy Toyota Aygo, Peugeot 107 a Citroën C1.
 
    Peugeot Citroën se podobně jako jeho rivalové potýká se zásobami neprodaných vozů. Poptávka výrazně klesla kvůli úvěrové krizi, protože se půjčky staly těžko dostupnými. Druhý největší výrobce v Evropě kvůli restrukturalizaci zaúčtoval jednorázově do výsledku náklady 917 milionů eur.
 
 
    Automobilová divize skupiny měla v těchto nákladech 473 milionů eur. Dodavatel komponentů Faurecia, v němž podnik vlastní 71 procent, přidal 431 milionů eur.
 
 
    Akcie koncernu spadly ráno o tři procenta, předtím ale byla jejich ztráta až sedmiprocentní. Akciový index CAC-40 oslabil jen o 0,2 procenta a emise rivala Renault ztratila 4,2 procenta, napsala agentura Reuters.
 
 
    Skupina Peugeot Citroën usiluje o to, aby vytvořila zisk již v příštím roce. První polovina letošního roku ale bude velmi těžká. Nepříznivě působí i silný kurz eura.
 
 
    Francie chce svým automobilkám pomoci. V pondělí představil francouzský prezident Nicolas Sarkozy kontroverzní plán půjčit tři miliardy eur Peugeotu a stejnou sumu Renaultu, aby podniky snáze překonaly nynější těžké období. Jestli ale podniky mohou s penězi státu skutečně počítat, zůstává nejasné vzhledem k postoji Bruselu. Státní příkaz "nakupuj a vyráběj ve Francii", podobný americkému "buy american", totiž Evropská komise odmítá.
22.únor 2009