Kategorie
Značky
Regiony
 
 

Plyny a hybridy nebudou platit silniční daň

Provozovatelé vozidel na LPG, zemní plyn, etanol nebo hybridní pohon nebudou muset od letošního roku platit silniční daň. Podle novely zákona o silniční dani se toto opatření dotkne nákladních aut do hmotnosti 12 tun a všech vozidel pro přepravu osob. Uvedla to Česká plynárenská unie.

Do loňského roku byly od silniční daně zcela osvobozeny jen vozy na elektrický pohon. Auta s klasickými spalovacími motory jsou zvýhodňována slevou na dani podle doby od jejich prvního uvedení do provozu. Slevy se týkají vozů mladších devíti let a mohou dosáhnout až 48 procent.
 
    Silniční daň se nevztahuje na všechny motoristy, ale odvádí se s určitými výjimkami za všechna vozidla určená k podnikání. Nejrozšířenější kategorií vozů, kterých se osvobození od daně bude nově týkat, jsou vozy na LPG, kterých na českých silnicích jezdí přes 140.000, vozů na CNG jezdí zhruba 1200 a aut na hybridní pohon je v česku několik desítek.
 
    "Vzhledem k ceně stlačeného zemního plynu, která je poloviční oproti ceně benzinu, a k vytváření dalších motivačních podmínek lze konstatovat, že toto palivo se stává dostupnou a velice zajímavou alternativou klasických kapalných pohonných hmot, prakticky to dosvědčuje i 90procentní meziroční nárůst vozidel s pohonem CNG," uvedl generální sekretář plynárenské unie Josef Kastl.
  
  Zatímco LPG lze natankovat na zhruba 500 místech a benzin a naftu u 3000 pump, čerpadel se zemním plynem jsou zatím pouze dvě desítky.
14.leden 2009