Kategorie
Značky
Regiony
 
 

Pokles prodeje aut táhne dolů průmysl

Pokles tuzemského průmyslu v březnu zrychlil – meziročně spadl o šest procent po únorovém snížení o 5,7 procenta.

„Březnový výsledek průmyslu rozhodně nepotěšil. Výroba se meziročně propadla o šest procent, i když po očištění o rozdílný počet pracovních dnů jen o 2,1 procenta. Silný propad stále zažívá největší průmyslový obor a ještě nedávno i držák naší ekonomiky – automobilový průmysl,” komentoval data statistického úřadu analytik ČSOB Petr Dufek.

Na meziroční pokles průmyslové produkce mělo největší vliv snížení výroby motorových vozidel, které kleslo o 15,4 procenta. Naopak nejvýznamněji vzrostly výroba a rozvod elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu, výroba základních farmaceutických výrobků a přípravků a také potravinářských výrobků.

„Další propad průmyslu v řadě naznačuje, že ani v prvním čtvrtletí letošního roku se česká ekonomika neodrazila ode dna. Přesto situace není zdaleka tak tragická, jako na přelomu let 2008 a 2009. Meziměsíčně totiž už výroba průmyslu nijak výrazně nepadá (pokles o 0,2 procenta) a zakázky za březen rovněž nejsou ještě nejhorší (pokles o 1,8 procenta),” poznamenal Dufek.

9.květen 2013