Kategorie
Značky
Regiony
 
 

Policejní tendr: v pondělí otevřeny obálky

Do výběrového řízení na nové policejní vozy za 1,5 miliardy korun se nakonec v pátek stihly přihlásit tři firmy – Renault Česká republika, Import Volkswagen Group a sesterská Škoda Auto. Korejská Kia jen těsně nestihla dodat dva potřebné doklady o garancích. Obálky s nabídkami otevře komise v průběhu dnešního dopoledne.

Minulý pátek musel připomínat na policejním prezidiu filmové drama. Zadávací dokumentaci si vyzvedlo 31 uchazečů o dodání 3500 služebních vozů a do 11 hodiun se čekaly nabídky. Nakonec je stihly podat jen Škoda, VW a Renault. „Nám chyběly dva potřebné dokumenty, které jsme vezli z Koreje. Musel je potvrdit prezident automobilky a to se neobešlo bez nutných průtahů. Ještě ve čtvrtek večer jsem věřil, že se vše podaří dodat, ale v pátek v 9:10 jsem věděl, že je zle. Beru to jako svůj osobní neúspěch,“ řekl v pátek odpoledne našemu portálu ředitel Kia Motors Czech Vít Pěkný, který podle svých slov v pátek kopal do nábytku.
 
Také šťastnější Renault měl s přípravou dokumentace hodně práce. „Na akci dělalo dnem i nocí asi devět nebo deset lidí, nakonec se nám podařilo nabídku v šibeničním termínu podat,“ řekla nám mluvčí značky Jitka Skaličková. Naráží na skutečnost, že policie dala uchazečům pouze zákonnou lhůtu 30 dnů. Mluvčí policejního prezdia David Kubalák ale tvrdí, že času bylo dost a policie zákon dodržela. Předběžnou informaci o výběrovém řízení totiž zveřejnila již 25. ledna na informačním webu pro zakázky. Zákon v tomto případě, a pokud je oznámení o řízení odesláno elektronicky, podle Kubaláka ukládá minimální lhůtu 29 dnů, píše ČTK.
 
"Lhůta začala běžet už 27. března," řekl mluvčí agentuře s tím, že oznámení o výběrovém řízení policisté zaslali do systému o veřejných zakázkách 26. března. Celková doba na podání nabídek tak činila 30 dnů.
Kubalák stejně tak nesouhlasí ani s tím, že by požadavky na parametry nových vozů byly formulovány příliš úzce. Například minimální hranici velikosti zavazadlového prostoru policisté podle mluvčího stanovili na základě praktických zkoušek, do kufru se podle něho musí vejít kompletní policejní výbava.
 
Co bude dál? Policejní důstojníci dnes otevřou obálky a k posouzení nabídek dojde v polovině května, vítěz by měl být znám v následujících dnech. "Prvních sedm set nových vozů by mohlo být v provozu už v listopadu,"  uvedl již dříve ministr vnitra Ivan Langer.
8.květen 2008