Kategorie
Značky
Regiony
 
 

Policie vyšetřuje předražené škodovky pro rozvědku

Protikorupční odbor vojenské policie se zabývá nákupem osobních aut pro armádní tajnou službu, při kterém stát zřejmě přišel o 19 milionů korun. Informuje o tom páteční Mladá fronta Dnes (MfD).

Vojenští policisté případ vyšetřují kvůli podezření z trestného činu porušování povinností při správě cizího majetku, za který hrozí až osmiletý trest vězení. Zatím nebyl nikdo obviněn. 

    Vojenské zpravodajství před rokem nakupovalo 150 osobních aut značky Škoda. Výběrové řízení vyhrála firma, která rozvědce prodala auta za 83 milionů korun, policisté však zjistili, že od automobilky Škoda by bylo možné nakoupit vozy jen za 64 milionů korun. Škodovku ale kvůli prodeji nikdo neoslovil. 

    "Neoslovili nás, jinak bychom se tendru zúčastnili," řekl mluvčí firmy Jaroslav Černý. Ministerstvo obrany sice tvrdí, že výrobce aut svou účast na zakázce písemně odmítl, zmíněný dokument však nezpřístupnilo. 

    Podle deníku je další podivnou okolností případu fakt, že šéf Vojenského zpravodajství Ondřej Páleník nepověřil výběrem vozů příslušný odbor ministerstva dopravy, ale výběrové řízení zadal sám. Později se hájil, že to bylo kvůli utajení, experti, které MfD oslovila, však uvedli, že nákup se mohl uskutečnit i klasickou cestou.
14.září 2009