Kategorie
Značky
Regiony
 
 

Politici vyzývají k záchraně Opelu

Německá vláda musí učinit vše, co je v jejích silách, aby zabránila bankrotu domácí automobilky Opel. Uvedl to v pondělí premiér spolkové země Hesensko Roland Koch.

Reagoval tak na víkendové prohlášení německého ministra hospodářství Karla-Theodora zu Guttenberga, podle kterého se zdá být nejlepším řešením řízený bankrot podniku pod ochranou soudu. Vláda hodlá podle svého mluvčího o osudu automobilky rozhodnout do poloviny týdne. 
 
    Podle Kocha by byl naopak bankrot podniku nejhorším scénářem. Stejný názor dnes vyjádřil také premiér spolkové země Severní Porýní-Vestfálsko Jürgen Rüttgers. Dodal však, že vyhlášení bankrotu neočekává, ačkoli ho nemůže vyloučit. Proti bankrotu se dnes postavil také německý vicekancléř a ministr zahraničních věcí Frank-Walter Steinmeier. 
    Guttenberg nyní s dalšími vládními představiteli jedná o budoucnosti Opelu. Nabídku na převzetí podniku minulý týden předložili tři potenciální investoři, a to italský konkurent Fiat, kanadsko-rakouský výrobce automobilových součástek Magna International ve spojení s ruskou bankou Sberbank a americká investiční skupina Ripplewood Holdings. Podle Guttenberga však mají všechny tři nabídky nedostatky. 
    Opel zaměstnává ve svých čtyřech německých závodech zhruba 25.000 lidí, automobily ale vyrábí i v Belgii, Polsku, Portugalsku a Británii. Firma již dříve uvedla, že potřebuje pomoc zhruba 3,3 miliardy eur (téměř 90 miliard korun) z veřejných zdrojů, aby se vyhnula uzavírání továren a propouštění zaměstnanců.
4.červen 2009