Kategorie
Značky
Regiony
 
 

Polovinu vývozu z Liberecka loni tvořily autodíly

Téměř polovinu vývozu z Libereckého kraje loni tvořily součástky pro automotivní průmysl. Ještě před dvěma lety se přitom tato komodita na exportu kraje podílela  23 procenty. Vyplývá to z nejnovějších statistik ČSÜ.
 
Podniky v Libereckém kraji celkem loni vyvezly do zahraničí zboží za 95,6 miliardy korun, a kraj se tak podle Českého statistického úřadu na celkovém vývozu České republiky podílel ze 4,5 procenta.
    Ve srovnání s loňským rokem objem exportu z Libereckého kraje vzrostl téměř o tři procenta. Menší meziroční nárůst vývozu byl jen v Královéhradeckém kraji, kde objem exportu klesl. Na jednoho obyvatele se z Libereckého kraje vyvezlo loni zboží za více než 222.000 korun, což je o šest procent více, než činí celorepublikový průměr, který dosáhl 209.000 korun.
    Vedle autodílů se na exportu z Libereckého kraje s 29 procenty významně podílely také polotovary a materiály. Více než 15 procent exportu představovalo průmyslové spotřební zboží. Zhruba 80 procent zboží mířilo do zemí Evropské unie, z toho polovina do sousedního Německa.
    Z celé České republiky se loni vyvezlo zboží za 2,1 bilionu korun a zahraniční obchod skončil přebytkem 43 miliard korun, což byl nejlepší výsledek v historii země. Vývoz na jednoho obyvatele představoval téměř 209.000 korun a proti roku 1993 se podle statistiků zvýšil více než pětinásobně. Kladný vliv měl podle ČSÚ hlavně růst průmyslové výroby, který byl nejvyšší od roku 2001, a také vývoj v zemích EU. Ekonomika unie loni rostla nejrychleji za posledních šest let.
26.červenec 2007