Kategorie
Značky
Regiony
 
 

Porota COTY odstartovala volbu testy v Dánsku

Největší nezávislé novinářské testování nových automobilů na světě loni oslavilo své 40. výročí. Ani letošní ročník velká očekávání nezklamal. Opět se jej zúčastnil i Jiří Duchoň, šéfredaktor magazínu Automobil a zástupce České republiky v porotě COTY (Car of the Year).

Již přes čtyřicet let se na počátku podzimu do hotelu Tannishus v osadě Tannis na pobřežním výběžku dánského městečka Tversted sjíždí porotci volící evropský Vůz roku (Car of the Year), aby se seznámili s nejnovějšími automobily, které se na počátku následujícího roku utkají v souboji o titul COTY. Letos se na prostranstvích kolem hotelu seřadilo šest desítek vozů, reprezentujících 28 typů devatenácti značek, jež zde byly od 22. do 29. září k dispozici porotcům z patnácti zemí.

Samozřejmě zde ani letos nebyly zastoupeny absolutně všechny nové automobily, které splnily požadavky pro zařazení do letošního ročníku zápolení o trofej evropského Vozu roku 2019 (tradice bez přerušení běží od roku 1963), nicméně nám zkoušky Tannistesten i tentokrát nabídly mimořádnou příležitost vyzkoušet ty vozy, s nimiž jsme dosud nejezdili, případně přímo srovnávat konkurenty.

Jirka Duchoň

Zatímco se v Tverstedu s kolegy z COTY obvykle scházíme až v říjnu, tedy krátce po podzimním autosalonu (pravidelně se střídají Frankfurt nad Mohanem a Paříž, přičemž letos je řada na francouzské metropoli), tentokrát organizace zvolila termín dřívější, o více než týden předcházející otevření autosalonu.

Počasí bylo lepší než jindy, ale důležitější bylo, že nám automobilky daly k dispozici většinu novinek, jež slavnostně odhalí až v Paříži. Zmiňme z nich alespoň Seat Tarraco nebo Citroën C5 Aircross, ale též Aston Martin Vantage či Lamborghini Urus.

Tannistesten (jak zní označení těchto testů v dánštině) zajišťuje severská část aktuálně šedesátičlenné poroty COTY a letos je potřetí organizoval dánský autoklub FDM. Tato změna přinesla zlepšení v řadě ohledů. Jde zejména o pružnější zajištění hromadného focení na pláži za hotelem (pondělí) a testů na blízkém sindalském letišti (úterý), kde se s použitím certifikovaných prostředků zkouší automobily ve vyhýbacím, tzv. „losím“ testu, slalomech a co do praktické funkce systémů autonomního brzdění.

Připomeňme ještě, že testy v Tannisu jsou, stejně jako celá odborná anketa Car of the Year (COTY), naprosto nezávislé. Veškeré náklady na cesty, ubytování či stravu si platí každý porotce sám a vstupní poplatek je příspěvkem do organizačního rozpočtu. Značnou část nákladů spojených s „provozem“ COTY však na svých bedrech nesou současní vydavatelé pětice magazínů, jež v šedesátých letech tuto anketu zakládaly.

Aby byla nezávislost rozhodování dokonalá, žádná automobilka nemá příležitost jakkoli sponzorovat účastníky ani organizaci samotnou. Výrobci pouze dostávají příležitost přivézt své vozy a servisní zázemí, a také odborníky z konstrukce a marketingu pro neformální večerní diskuse.

Letos nás navštívili například Simon Croft (Aston Martin), Josef Schlossmacher (Audi; v Tannisu byl po 14!), Arnaud Ribault (DS Automobiles), Marco Pigozzi (FCA), Jay Ward (Ford), Antonio Guimaraes (Honda), David Fitzpatrick (Hyundai), Gerald Kahlke (Lamborghini), Chika Kako (Lexus), Oliver Türk (Seat) nebo Emilio Herrera, nový COO Kia Motors Europe.

Zdroj: Jiří Duchoň, šéfredaktor magazínu Automobil a zástupce ČR v porotě volící Vůz roku (COTY)
5.říjen 2018