Kategorie
Značky
Regiony
 
 

Porsche chce ovládnout VW do konce roku

Automobilka Porsche hodlá zvýšit svůj podíl v největší evropské automobilce Volkswagen nad 50 procent do konce letošního roku. Řekl to šéf společnosti Wendelin Wiedeking s tím, že tento plán neovlivní ani současná finanční krize.

 Evropská komise schválila plán firmy na ovládnutí VW již v červenci.  "V letošním roce se dostaneme nad 50 procent," řekl Wiedeking na pařížském autosalonu. Dodal, že firma se na tento krok dlouhou dobu připravovala. Podrobnosti o termínu pro zvýšení podílu však neposkytl, napsala agentura AP. 
Společnost Porsche v polovině minulého měsíce zvýšila svůj podíl ve Volkswagenu na více než 35 procent z předchozích zhruba 31 procent. Upozornila, že tak získala nad Volkswagenem faktickou kontrolu, protože si zajistila většinu na výroční valné hromadě akcionářů. Součástí VW je Škoda. 
 
Porsche začalo svůj podíl ve Volkswagenu budovat již v roce 2005, kdy ve společnosti získalo téměř pětinu akcií, a ještě tak upevnilo vztahy s blízkou automobilkou. Oba podniky spolupracovaly například na výrobě vozu, který v případě Porsche nese název Cayenne a v případě VW Touareg. 
 
Generální ředitel VW Martin Winterkorn dnes v Paříži uvedl, že firma předpokládá, že příští rok bude schopna i přes nynější krizi na finančních trzích mírně zvýšit odbyt a tržby. Zdroj z firmy však podle agentury Reuters upozornil, že v případě prohlubování krize a propadu na velkých trzích by Volkswagen musel začít výrobu snižovat, zejména ve Španělsku.
13.říjen 2008