Kategorie
Značky
Regiony
 
 

Porsche vyzvalo k zamítnutí návrhu na nový zákon o VW

Německý výrobce sportovních vozů Porsche vyzval německou ministryni spravedlnosti Brigitte Zypriesovou k zamítnutí návrhu na nový zákon, jenž by zajistil udržení silného státního vlivu na automobilku Volkswagen. Porsche je v současnosti největším akcionářem VW. 

Ministerstvo spravedlnosti tento měsíc přišlo s plánem zachovat v platnosti část dosavadního zákona o VW, který podle Evropského soudního dvora porušuje pravidla Evropské unie. Nový zákon by nadále zajišťoval zástupcům zaměstnanců vliv na rozhodnutí o přesunech výroby a umožňoval spolkové zemi Dolní Sasko udržet si blokační podíl ve VW. Zachování těchto částí zákona by mohlo největšímu akcionáři Porsche zabránit v případné restrukturalizaci firmy prostřednictvím uzavírání montážních linek v Německu.
    Návrh nicméně počítá se zrušením ustanovení omezující hlasovací práva akcionářů Volkswagenu na 20 procent bez ohledu na výši jejich majetkového podílu. To porušuje pravidla pro volný pohyb kapitálu v Evropské unii.Volkswagen, jehož součástí je rovněž Škoda Auto, je největším výrobcem automobilů v Evropě. Firma loni zvýšila prodej o osm procent na rekordních 6,2 milionu vozů a s růstem počítá i v letošním roce.

11.únor 2008