Kategorie
Značky
Regiony
 
 

Poslanci chtějí alkohol tester povinně do výbavy

Vláda nepodpořila poslanecký návrh novely zákona o provozu na pozemních komunikacích. Poslanci ODS David Šeich, Eva Dundáčková a Tomáš Úlehla představili toto pondělí v parlamentu návrh novely zákona 361/2000sb. o provozu na pozemních komunikacích. Předloha mimo jiné navrhuje zařadit alkohol tester do povinné výbavy.

Jsme připraveni zúročit práci naší expertní dopravní skupiny, která rok a půl pracovala na novele silničního zákona. Jedná se o komplexní návrh, který řeší mimo jiné problematiku osoby blízké v souladu s Ústavou i Listinou základních práv a svobod“, říkají předkladatelé zákona.
 
Změny, které návrh obsahuje:
 
1)      Odpovědnost vlastníka vozidla a problematika elektronicky zjištěných přestupků – řešení neutěšené situace vymlouvání se na osobu blízkou a to, že jednou pokutou může člověk ztratit všechny body. Vlastník vozidla bude mít na výběr: buď dostane pokutu a bude bez bodové sankce, nebo půjde do správního řízení.
2)      Zvýšení rychlostního limitu na dálnici za sucha a dobrého provozu.
3)      Povinnou výbavu vozidla, která doposud byla dána pouze vyhláškou, včetně zavedení nových povinností.
4)      Změny v bodovém systému.
 
Největší mediální ohlasy vzbudila právě pasáž, ze které bude vyplývat, že každé registrované vozidlo musí mít ve své povinné výbavě alkohol tester na měření zbytkového alkoholu v krvi. Některá média ji v rámci nedostatečné informovanosti dezinterpretovala.
 
Litera oné pasáže zákona zní: „Lékárnička vozidla musí obsahovat minimálně jednu nepoužitou ekologicky nezávadnou detekční trubičku určenou pro jednorázové orientační zjištění alkoholu ve vydechovaném vzduchu nebo jiné srovnatelné testovací zařízení odpovídající standardům a certifikacím EU.“
 
Povinná výbava motorových vozidel bude rozšířena o alkohol tester v rámci zmírnění dopadů nehod způsobených konzumací alkoholu, ať už škod finančních či škod na životech. Každý řidič tak bude mít u sebe spolehlivý nástroj k tomu, aby se ujistil, že v jeho krvi již není přítomen alkohol. Alkohol tester v každém voze se stane velmi užitečným pomocníkem všech řidičů, který v budoucnu zmírní dopady nehod způsobených konzumací alkoholu, a to jak škody na životech, tak škod finančních.
13.únor 2009