Kategorie
Značky
Regiony
 
 

Poslanci schválili nižší silniční daň pro nová auta

Sněmovna schválila vládní novelu zákona o silniční dani. Novela by měla přimět podnikatele, aby kupovali novější automobily s nižšími emisemi. Mění výpočet slevy ze základní sazby silniční daně tak, že nově bude záviset na stáří vozu, a nikoli na emisní třídě Euro, jak je tomu nyní.
 
Zároveň zavádí zdanění vozidel silniční daní pro automobily již od 3,5 tuny. Pro některá vozidla na ekologický pohon zavádí osvobození od daně. Silniční daň se netýká všech motoristů, ale odvádí se s určitými výjimkami za všechna vozidla určená k podnikání. Novela osvobozuje od daně nákladní auta do 12 tun, která jezdí na pohon šetrný k životnímu prostředí. Jde o auta na elektrický pohon, na hybridní pohon, zkapalněný ropný plyn (LPG), stlačený zemní plyn (CNG) nebo mohou spalovat směs benzinu a etanolu označenou jako E85.
 
 
Proti osvobození aut na etanol E85 se postavil daňový expert ODS Michal Doktor a navrhl toto osvobození zrušit. Argumentoval mimo jiné tím, že majitelé těchto vozidel mohou stejně tankovat běžný benzin a přitom se na ně bude vztahovat daňové zvýhodnění. Jeho návrh ale neprošel. Poslanci nehlasovali ani o návrhu poslankyně Strany zelených Kateřiny Jacques, která chtěla toto osvobození naopak zachovat, a rozšířit ho navíc na auta využívající směs označovanou jako E95.
 
 
    Ministr financí Miroslav Kalousek (KDU-ČSL) řekl, že má na tento návrh vlastní názor, ale že je vázán koaliční dohodou, a proto doporučil podpořit vládní návrh, jenž s osvobozením u E85 počítal. Kalousek však později ČTK řekl, že návrh má v tuto chvíli velmi problematickou logiku. V Česku jsou sice podle něj homologována některá vozidla, která mohou na toto palivo jezdit, není zde ale jediná čerpací stanice, kde by se prodávalo. "Z ‘ekologických’ důvodů jsme osvobodili některá vozidla od silniční daně, která z technických důvodů budou samozřejmě jezdit na fosilní paliva. A budou tedy ovzduší zatěžovat úplně stejně jako ostatní vozidla, ale budou z ekologických důvodů osvobozena od silniční daně," zdůraznil.
 
    Poslanci také prodloužili dobu, po kterou je možné u určitých vozidel uplatňovat slevu na dani, na devět let. První tři roky se sníží o 48 procent, druhé tři roky o 40 procent a poslední tři roky o 25 procent.
17.květen 2008