Kategorie
Značky
Regiony
 
 

Praha plánuje zákon o silničním okruhu

Do konce letošního roku by se měli pražští zastupitelé zabývat zvláštním zákonem o Pražském okruhu, uvedl ve čtvrtek pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS). Předloha by měla výrazně zrychlit a zjednodušit správní řízení, týkající se stavby okruhu.

"V návrhu zákona budeme požadovat, aby dosud nezahájené stavby okruhu byly veřejným zájmem a správní řízení týkající se stavby okruhu byla maximálně zkrácena," uvedl primátor.

Obchvat je pro metropoli zásadní. Důkazem je právě Praha 4, respektive oblast Spořilova, kde denně projede až deset tisíc kamionů. Místní obyvatele trápí nadměrný hluk a zplodiny z tranzitní dopravy, které ohrožují jejich zdraví a životní prostředí.

Hlavní město a městská část Praha 4 se nechaly inspirovat zákonem, který vyřešil dálniční obchvat kolem Plzně. Zákon přijatý v roce 2001 urychlil schvalovací proces a výkup pozemků. Na konci roku 2003 byla téměř velká část okruhu kole Plzně hotova. "Věřím, že podpora pro takový zákon se v našem zákonodárném sboru najde a obyvatelé hlavního města se výrazného zlepšení v dopravě dočkají dříve než za deset let," dodal starosta Prahy 4 Pavel Horálek (ODS). Právě zákon je jediným možným nástrojem podle starosty, jak se stavba posune dále. Pokud zastupitelé hlavního města v příštím roce zákon schválí, tak předpis poputuje do sněmovny.

V případě dokončení Pražského okruhu se jedná o zahájení stavby 511 Běchovice – D1, stavby 518 Ruzyně a Suchdol a stavby 519 mezi Suchdolem a Březiněvsí. Klíčový úsek D1 a Běchovice měří 12,5 kilometru. Ten s odkazem na informace Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) vyjde odhadem na pět miliard korun. Starosta tak doufá, že zákon významně sníží i cenu za dokončení okruhu. Další úsek Suchdol a Březinevěs je dlouhý 6,6 kilometru, délka úseku Ruzyně a Suchdol je 9,4 kilometru.

Systém pražské sítě automobilové dopravy tvoří vnitřní Městský okruh a vnější Pražský okruh. Na ty navazuje sedm radiál, které jsou navrženy tak, aby zajistily motoristům, co nejkratší cestou se dostat z vnitřní části města směrem ven a naopak.

30.listopad 2012