Kategorie
Značky
Regiony
 
 

Prezident podepsal odpočet DPH

Podnikatelé od dubna budou moci při nákupu nového vozu u všech osobních automobilů uplatnit odpočet DPH. Počítá s tím novela, kterou v pátek podepsal prezident Václav Klaus. Opatření by podle tajemníka SDA Pavla Tunkla mohlo pomoci zvýšit letošní prodej osobních vozů proti loňsku o desítky procent.

Podnikatelé si dosud mohli daň odečítat jen u aut vybavených speciální pevnou mřížkou. Tu si často nechávali namontovat i do osobních aut, jako užitkové pak vykazovali i některé verze luxusních značek. 
    Podle podnikatelů je novela vítanou zprávou pro firmy, které tak ušetří na nákladech. "Očekáváme, že díky možnosti odpočtu DPH při nákupu nového auta dojde k oživení poptávky a prodeje zejména u užitkových aut," uvedl již dříve prezident Hospodářské komory Petr Kužel. Analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek očekává, že možnost odpočtu DPH letos zvýší prodeje aut až o 15.000. 
    Také podle marketingového ředitele BMW ČR Petra Minaříka přinese opatření všeobecné oživení trhu. "Samozřejmě se to projeví zejména při prodeji sedanů, protože dosud firemní zákazníci sáhli raději po provedení touring (kombi)," uvedl s tím, že dovozce žádné speciální akce související s novelou nechystá.
9.duben 2009