Kategorie
Značky
Regiony
 
 

Prodej aut v Evropě v pololetí klesl o 0,2 procenta

Zájem o nová auta v Evropě se v prvním pololetí snížil o 0,2 procenta na 8,51 milionu vozů. V samotném červnu však stoupl o 0,7 procenta, hlavně díky vysokému prodeji v nových členských zemích EU, jako je Rumunsko. Vyplývá to z údajů, které zveřejnila evropská asociace výrobců aut ACEA.

 
V červnu se v Evropě prodalo 1,54 milionu vozů. V západní Evropě prodej klesl o 0,6 procenta, v nových členských zemích EU však stoupl o 21,1 procenta. Za letošních šest měsíců se v nových členských zemích prodej aut zvýšil o 14,8 procenta.
    Prodej aut v Rumunsku v červnu vzrostl o 56,1 procenta a v Lotyšsku o 38,7 procenta. V období leden až červen se zvýšil prodej aut ve všech novějších členských zemích EU, kromě Maďarska a Slovenska. V Maďarsku klesl o 11,5 procenta a na Slovensku o 1,5 procenta. V Maďarsku se prodej snižuje kvůli rozhodnutí vlády omezit výdaje a zvýšit daně, které má tvrdý dopad na peněženky spotřebitelů.  
    Největší evropské automobilce Volkswagen klesl v pololetí prodej o 0,2 procenta. Prodej značek Škoda a Audi se zvýšil, avšak prodej automobilů Volkswagen a Seat se snížil. Podíl Volkswagenu na trhu činil 19,4 procenta. Nejhůře si z velkých evropských automobilek vedl Renault, jehož prodej se propadl o 9,5 procenta. Naopak prodej Fiatu stoupl o 7,2 procenta.
28.červenec 2007