Kategorie
Značky
Regiony
 
 

Prodej v Evropě v lednu klesl o 27 procent

Zájem o nová auta v Evropě se v lednu propadl o 27 procent na 958.500 vozů. Státní pomoc a pobídky by však mohly vést k mírnému zlepšení situace v druhé části roku. Vyplývá to ze zprávy německé automobilové asociace VDA.

 Hůře na tom byly novější členské země Evropské unie, kde prodej klesl až o třetinu. V Rumunsku se prodej minulý měsíc snížil až o polovinu. V západní Evropě prodej klesl o 27 procent na 891.500 vozů, hlavně kvůli slabým výsledkům ve Španělsku, Británii a Itálii.
 
    "Tento propad bude pravděpodobně v příštích měsících pokračovat," uvedla VDA v prohlášení. Pokud se však podaří zemím pomocí stimulačních programů podpořit i poptávku po vozech, jak se o to pokouší Německo, mohlo by v druhé polovině roku začít pozvolné oživení.
 
    Německý stát poskytuje od 14. ledna soukromým majitelům takzvanou šrotovací prémii ve výši 2500 eur, pokud si koupí a zaregistrují nový automobil a nechají sešrotovat nejméně devět let starý, který vlastnili alespoň rok, napsala agentura Reuters.
 
    Prodej automobilů ve vyspělých zemích již klesá delší dobu a poptávka začíná v poslední době ochabovat rovněž na rozvíjejících se trzích. Za slabou poptávkou po automobilech stojí mimo jiné zhoršení přístupu k úvěrům a zpomalení ekonomického růstu v důsledku finanční krize.
 
    Prodej osobních aut v USA se v lednu propadl o 37 procent na 656.976 vozů. Podle sezonně upravených a celoročně přepočtených údajů se snížil na 9,57 milionů vozů, což byl nejhorší údaj od června 1982. Kvůli prudkému propadu prodeje tak poprvé Čína překonala Spojené státy v prodeji aut.
22.únor 2009