Kategorie
Značky
Regiony
 
 

Prodej v lednu v západní Evropě klesl

Poptávka po automobilech se v lednu v řadě západoevropských zemí výrazně snížila. Francie ohlásila za leden meziroční pokles prodeje téměř o osm procent a v Itálii se prodej propadl dokonce o 33 procent.

Ještě výraznější pokles vykázalo Španělsko, kde se prodej snížil o 42 procent. Podle automobilové asociace ANFAC nyní výrobci ve Španělsku naléhavě potřebují státní pomoc, která by se podobala opatřením ohlášeným v jiných evropských zemích, například v Británii a Švédsku. V Belgii prodej minulý měsíc klesl o více než 16 procent, napsala agentura Reuters.
    
V loňském roce se prodej v celé Evropě podle automobilové asociace ACEA snížil o 7,8 procenta, což byl nejprudší propad za 15 let. Výzkumná firma J.D. Power and Associates tento měsíc předpověděla, že v letošním roce by se měl prodej automobilů v Evropě snížit o 14,9 procenta.
 
    Prodej automobilů ve vyspělých zemích již klesá delší dobu a poptávka začíná v poslední době ochabovat rovněž na rozvíjejících se trzích. Za slabou poptávkou po automobilech stojí mimo jiné zhoršení přístupu k úvěrům a zpomalení ekonomického růstu v důsledku finanční krize.
13.únor 2009