Kategorie
Značky
Regiony
 
 

Prodeje v Evropě v listopadu klesly

Prodej automobilů se minulý měsíc v řadě evropských a asijských zemí snížil, protože zpomalení ekonomiky odradilo mnoho potenciálních kupců. Pokles vykázal za listopad podle dosavadních údajů prodej v Belgii, Francii, Itálii, Německu, Švédsku i v Japonsku a Jižní Koreji, napsala agentura Reuters.

 

Automobilový sektor přitom zřejmě nemůže počítat s brzkým oživením poptávky. "Světový automobilový průmysl je stále na začátku dlouhého sestupného tunelu," řekl jeden z analytiků makléřské společnosti Kyobo Securities. "Všechny přední trhy a některé velké rozvíjející se trhy jsou zasaženy úvěrovými problémy, stoupající nezaměstnaností a klesající hodnotou majetku," dodal.
 
"Evropský trh se ve velkých zemích snižuje," upozornil generální ředitel italské automobilky Fiat Sergio Marchionne. Prodej v Itálii se v listopadu podle údajů ministerstva dopravy snížil o téměř 30 procent na 138.352 vozů. Ve Španělsku se prodej propadl dokonce o téměř polovinu na 125.206 kusů. Zaznamenal tak nejprudší pokles za 16 let.
 
Ve Francii se prodej snížil o 14 procent, v Belgii o 16 procent a ve Švédsku o 36 procent. Německý svaz mezinárodních výrobců automobilů VDIK dnes uvedl, že prodej v Německu minulý měsíc klesl o minimálně deset procent. Podrobnější údaje o německém trhu by měly být zveřejněny během týdne.
12.prosinec 2008