Kategorie
Značky
Regiony
 
 

Prodeje v Evropě v únoru klesly o 18 procent

Zájem o nové osobní automobily v Evropě se v únoru meziročně snížil o 18 procent na 968.159 vozů. Uvedla to  automobilová asociace ACEA.

Dodala, že pokles prodeje v nových členských zemích Evropské unie zrychlil, zatímco pokles poptávky v západní Evropě zmírnilo zavedení takzvaného šrotovného v Německu.
 
    Prodej v západní Evropě se snížil o 17 procent a prodej v nových členských zemích EU se propadl dokonce o 30 procent. V Německu, které je největším trhem s automobily v Evropě, prodej stoupl o 21,5 procenta. Jedinou další západoevropskou zemí, jež vykázala nárůst prodeje, však bylo Lucembursko, kde odbyt stoupl o pouhých 0,3 procenta, napsala agentura Reuters.
 
    Nejvýraznější propad zaznamenala poptávka na Islandu, kde se prodej snížil o více než 90 procent. Island je jednou z největších obětí globální finanční krize.
 
    Poklesem poptávky v Evropě byli podle agentury AP nejvíce zasaženi němečtí výrobci luxusních vozů a francouzské automobilky. Šéf asociace ACEA Carlos Ghosn, který je rovněž ředitelem francouzské automobilky Renault, již minulý týden varoval, že prodej a výroba v Evropě by letos mohly klesnout až o 25 procent.
 
    Evropský automobilový průmysl je největší na světě. Vyrábí přes 18 milionů aut ročně, podle posledních čísel jich však prodává za rok jen asi 12 milionů. Odvětví zaměstnává přímo zhruba 12 milionů lidí a další miliony v dodavatelských firmách.
 
    Automobilový průmysl po celém světě se nyní potýká s poklesem poptávky, protože světová finanční krize vedla ke zpomalení ekonomiky, obtížnějšímu přístupu k úvěrům a poklesu spotřebitelské důvěry a výdajů.
26.březen 2009