Kategorie
Značky
Regiony
 
 

Prodeji luxusních aut koronavirus nevadí

Pohled do jinak se propadajících statistik o registracích osobních automobilů nabízí jeden zajímavý úkaz. V oblasti luxusních sporťáků nebylo navzdory pandemii ještě nikdy tak dobře jako letos. Například značce Ferrari vzrostly meziročně za osm měsíců prodeje o 40 %, když dosáhl počtu 64 nových kousků a další přibyly i v září.

Pro mnohé to může být asi dost překvapující, ale registrace automobilů některých drahých značek u nás letos meziročně stouply. Kromě již zmíněných Ferrari si meziročně polepšilo o 8 % také například Porsche, což v číslech představuje dodání 261 kusů za osm měsíců. Kromě toho bylo u nás registrováno za stejnou dobu 39 vozů značky Bentley, 37 Maserati, 26 Lamborghini, 2 McLareny, či 5 Lotusů. K tomu snad není co dodat.

Ano, na auta prémiových značek se obvykle nějaký čas, třeba i déle, než rok čeká, objednávají se s předstihem a k dodání dochází po nějaké době, takže se ve hodně případech jedná o auta objednaná loni a registrovaná až letos. Ale to nic neubírá na faktu, že se této kategorii u nás opravdu daří. A to se ještě hodně zájemci těší na novou generaci Chevroletů Corvette, o kterou je předběžně také velký zájem.

Zajímavý je také dovoz ne právě nejlevnějších ojetých modelů uvedených značek, kde jsou statistiky rovněž velmi zajímavé a pomáhají zvyšování počtů těchto značek v českém vozidlovém parku. Že se nejedná o nějaké zanedbatelné počty potvrzují data SDA. Jen za osm měsíců letošního roku už na českých značkách přibylo poprvé registrovaných ojetých 347 vozů Porsche, 55 Ferrari, 37 Maserati, 16 Lamborghini, 7 McLarenů, 5 Lotusů atd.

Maserati Ghibli

Současná krize hospodářství vyvolaná pandemií, která se promítá i do automobilového trhu, se tak ukazuje jako docela relativní. Zatímco prodeje, a s nimi i registrace v objemových kategoriích výrazně utrpěly, prodejům v kategorii nejluxusnějších sportovních vozů se letos opravdu daří.

Až neuvěřitelně zní i celkové počty u nás registrovaných supersportů. Automobilů Ferrari se na českých značkách prohánělo na konci letošního pololetí už více než jeden tisíc kusů, konkrétně 1004. Ani ostatní auta snů na tom nejsou u nás nijak špatně. V současné době je na českých registračních značkách například už téměř sedm tisíc vozů Porsche, zmíněných 1004 Ferrari, ale také 764 Maserati, 574 Bentleyů, 211 Lamborghini, 190 Aston Martinů, 83 Lotusů a třeba 46 McLarenů. Slušné, což.

Poslední vývoj trhu analyzoval komentátor časopisu Automakers a tajemník KMP Karel Beránek

Zdroj: Karel Beránek
22.září 2020