Kategorie
Značky
Regiony
 
 

Průmyslová výroba v září klesla

Během září klesla v meziročním srovnání průmyslová výroba v České republice reálně o 7,1 procenta. Po očištění od vlivu nižšího počtu pracovních dnů se snížila o 2,4 procenta, zatímco hodnota nových zakázek klesla o 5,2 procenta, informoval v úterý Český statistický úřad (ČSÚ).

Proti předchozímu měsíci byla po očištění od sezonních vlivů (včetně vlivu počtu pracovních dnů) průmyslová produkce meziměsíčně vyšší o 0,1 procenta. Ke zmíněnému meziročnímu poklesu nejvíce přispěla výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů, výroba kovových konstrukcí a kovodělných výrobků a výroba ostatních nekovových minerálních výrobků.

Naopak nejvýznamněji průmyslová produkce vzrostla v oddílech výroba chemických látek a chemických přípravků, výroba koksu a rafinovaných ropných produktů a výroba elektrických zařízení.

Tržby z průmyslové činnosti v běžných cenách v září 2012 meziročně klesly o dvě procenta.

"Nepříznivé ekonomické podmínky se již plně promítly do vývoje českého průmyslu, jehož meziroční pokles pokračoval i v září. Významnou roli sehrál o dva dny nižší počet pracovních dní, ochlazení rozhodujícího automobilového průmyslu a další pokles domácí i zahraniční poptávky.

Ve srovnání s předchozím měsícem však byla průmyslová produkce vyšší o 0,1 procenta. Nicméně negativní vývoj předstihových indikátorů nedává při pohledu do nejbližší budoucnosti příliš důvodů k optimismu," uvedl ředitel odboru ekonomických analýz ministerstva průmyslu a obchodu Jaroslav Vomastek.

"Horší výsledek statistika pamatuje naposledy v říjnu 2009. K propadu ale výrazně přispěla skutečnost, že letošní září mělo o dva pracovní dny méně než stejný měsíc loňského roku," uvedl hlavní ekonom společnosti Patria Finance David Marek a dodal: "Nicméně ani po zohlednění kalendářního efektu není výsledek příznivý a ukazuje, že se průmysl ponořil do recese."

Ekonom Marek dále uvedl, že výhled do dalších měsíců nenabízí mnoho optimismu, za celý letošní rok počítá s poklesem průmyslové výroby o 0,5 procenta po loňském růstu o 6,9 procenta.

Průměrný evidenční počet zaměstnanců v podnicích s 50 a více zaměstnanci v průmyslu se v září 2012 meziročně snížil o 0,8 procenta. Průměrná měsíční nominální mzda těchto pracovníků v září 2012 meziročně o 0,3 procenta klesla na 24 946 korun.

Září 2012 mělo ve srovnání se stejným měsícem předchozího roku o dva pracovní dny méně.

Průmyslová produkce v celém třetím čtvrtletí 2012 meziročně klesla o 2,3 procenta, po očištění od vlivu počtu pracovních dnů byla nižší o 1,3 procenta. Ve třetím čtvrtletí letošního roku bylo ve srovnání se stejným čtvrtletím 2011 o jeden pracovní den méně.

Český statistický úřad zabezpečuje získávání a zpracování údajů pro statistické účely a poskytuje statistické informace státním orgánům, orgánům územní samosprávy, veřejnosti a do zahraničí. Stanovuje rovněž metodiku statistických zjišťování a jejich zpracování.

17.listopad 2012