Kategorie
Značky
Regiony
 
 

PSA Peugeot Citroën ve ztrátě 5 miliard eur

Francouzský výrobce automobilů PSA Peugeot Citroën se v loňském roce propadla do ztráty pět miliard eur (asi 126,6 miliardy korun).

Většinou je to kvůli odpisu majetku v důsledku slabého odbytu na evropském trhu. O rok dříve skupina hospodařila se ziskem 588 miliónů eur (zhruba 14,9 miliardy korun).

Firma odepsala majetek za 4,74 miliardy eur, management ale slíbil, že letos sníží spotřebu volné hotovosti na polovinu. A to i v případě, že situace na evropském trhu se ještě zhorší a firma zaznamená další pokles prodeje.

Ztráta v divizi výroby automobilů, což je patrně nejslabší článek celé skupiny, vystoupila na 1,5 miliardy eur. O rok dříve činila jen 92 miliónů eur. Tržby za skupinu dosáhly 58,4 miliardy eur (asi 1,5 biliónu korun), což je proti roku 2011 propad o 5,2 procenta.

Evropský automobilový trh loni zažíval strmý propad o 8,2 procenta a poptávka po nových vozech byla nejnižší od roku 1995, když se jich prodalo lehce nad 12 miliónů. Neradostnou bilanci podtrhuje loňský prosinec, kdy registrace nových vozů v EU poklesla o 16,3 procenta.

 

23.únor 2013