Kategorie
Značky
Regiony
 
 

Renault rozjíždí v Česku projekt Easy city

Renault ČR představuje v České republice projekt „Easy city“, kterým chce více přiblížit obyvatelům problematiku elektromobility a carsharingu.

Firma Renault byla prvním automobilovým výrobcem, který se veřejně zavázal omezit uhlíkovou stopu. Do roku 2016 omezila emise oxidu uhličitého o 18,2 %, a do roku 2022 má redukce dosáhnout 25 %. Ochrana životního prostředí je důležitá už v etapě výroby, proto byl výrobní závod Renault v Tangeru navržen s předpokladem nulové emise CO2. Krom toho byly v šesti výrobních závodech ve Francii umístěny fotovoltaické panely o celkové ploše 40 ha.

Již nyní má Renault kompletní řadu elektromobilů. Je tvořena praktickým, kompaktním Renaultem Twizy, vozem Renault ZOE s reálným dojezdem 300 km, Renaultem Kangoo Z.E. – prvním sériovým dodávkovým automobilem s dojezdem 270 km NEDC a velkým elektrickým užitkovým modelem Renault Master Z.E.

V roce 2018 byl Renault na pozici lídra trhu elektromobilů v Evropě s prodejem 48 297 a tržním podílem 22,2 %. Do roku 2022 se má paleta automobilů Renault rozšířit na 8 modelů elektrických a 12 modelů elektrifikovaných.

Projekty v oblasti „Easy city“ v Česku

Skupina Renault je vedoucím výrobcem elektromobilů využívaných carsharingovými platformami, jež jsou prvním krokem ve směru omezení intenzity dopravy a zajištění svobodného cestování pro všechny.

V České republice, v rámci globálního strategického programu „Drive the Future“, spojila společnost Renault Česká republika, a.s. své síly s několika dalšími společnostmi a městy, aby problematika vnímání sdílené mobility a elektro mobility obecně se dostala do podvědomí nejširší veřejnosti nejen v hlavním městě, ale i v jiných regionech země.

Lidé by si v budoucnu měli uvědomit, že existují i jiné přístupy plánování svých cest a na každou z nich existuje optimální dopravní prostředek, měli by více přemýšlet o svém chování na cestách a v dopravě.

V současné době spolupracuje společnost Renault ČR, a .s. v rámci projektu Easy city s městy Třincem, Libercem, Brnem, a v průběhu roku budou následovat další města.

Město Liberec a ZOO Liberec. Liberec je po Brně druhým městem, kde Autonapůl založilo pobočku. ZOO Liberec dlouhodobě spolupracuje se společností Autonapůl, provozující velmi úspěšně sdílení osobních automobilů. Také město Liberec se přidalo k podpoře rozvoje sdílené dopravy ve spolupráci ZOO Liberec, Autonapůl a společností Renault ČR, a.s. vybudováním dobíjecích stanic pro elektromobily. Zapůjčený model ZOE bude u vstupu do liberecké zoologické zahrady nabízen v rámci společného projektu s městem také návštěvníkům města a obyvatelům Liberce, zapojeným v systému sdíleného provozu aut společnosti Autonapůl.

Město Třinec. Společnost Autoset a carsharing Autonapůl, testují ve vzájemné spolupráci možnosti využití elektromobilů v městském provozu aglomerace s těžkým znečištěním. Cílem testu je rozšíření povědomí o těchto ekologických a k životnímu prostředí ohleduplných automobilů, které mohou přímo přispívat ke zlepšování životních podmínek v regionech se zvýšeným znečištěním. Souběžně představující moderní službu sdílené mobility ve formátu tzv. carsharingu.

Společnost Autonapul.cz

Autonapůl je první český carsharing s největší sítí pokrytí v 10 městech po celé ČR. Díky různorodému a modernímu vozovému parku od malých vozů, přes větší kombíky, osobní dodávky po elektromobily Renault Zoe umožňuje obyvatelům daných měst i právnickým subjektům jako firmám řešit problém s potřebou mobility, aniž by sami museli vozidlo vlastnit. Jedno sdílené vozidlo dokáže nahradit 4 až 10 soukromých vozidel a sdílené vozy vykazují mnohem větší vytížení, než vozidlo využívané jednou osobou. Jelikož uživatel carsharingu má možnost volby odpovídajícího vozidla aktuální potřebě, nemusí svou cestu podniknout větším vozem, než skutečně potřebuje.

Díky tomu Autonapůl pomáhá snížit počet aut parkujících ve městě a snižuje přímé emise způsobené provozem v daném městě.

Společnost Schneider Electric

Společnost Schneider Electric, globální specialista na energetický management, digitalizaci a průmyslovou automatizaci, rozvíjí také program elektromobility. Po celém světě již instalovala více než 90 tisíc nabíjecích stanic pod označením EVlink. V oblasti elektromobility spolupracuje se všemi významnými automobilkami na evropském trhu a společnosti Renault poskytuje dobíjecí stanice pro elektromobily.

Schneider Electric patří mezi první společnosti na světě, které splnily požadavek automobilky Renault na shodu s certifikátem ZE Ready. Z pohledu uživatele tato certifikace zajistí, že jeho elektromobil bude vždy nabit na optimální výkon a dle požadovaného dojezdu. Řešení Schneider Electric zahrnuje také spolupráci na komplexních elekroinstalačních službách. Ty začínají předběžným auditem s cílem vybrat uživatelsky nejvhodnější typ stanice s ohledem na potřeby majitelů elektrovozů. Dalším krokem je zajištění samotné instalace včetně inteligentních prvků, které mohou řídit výkon zařízení v reakci na aktuální odběr energie v budově, kde je stanice přítomna. To vše bez nutnosti navyšovat kapacitu hlavního jističe nebo omezujícího a nekomfortního nabíjení podle časových hodin.

 

Zdroj: Renault ČR
25.červen 2019