(Mediafax) – Pouze pět procent z toho, co jim slévárenská firma Ferex-ŽSO dluží, dostanou nezajištění věřitelé v případě schválení reorganizačního plánu pro tuto firmu. Agentura Mediafax to v pátek zjistila z insolvenčního rejstříku.
Vedení společnosti v návrhu reorganizace argumentuje tím, že i tak je to více, než kdyby společnost skončila v konkursu. V takovém případě by podle jejich mínění nedostali vůbec nic. Připomíná pět let starý případ krachu podobně velkého podniku – Slévárny Liberce, kdy prodej majetku v konkursu vynesl kolem 26 milionů korun.
Výrazně lépe na tom budou, v případě schválení reorganizace, takzvaní zajištění věřitelé, kterým se Ferex za půjčení peněz nebo dodávku surovin smluvně zavázal vlastním majetkem. Ti by měli dostat až sto procent své pohledávky.
Ferex plánuje, že zajištěným věřitelům vyplatí do čtyř let skoro 40 milionů korun a ostatním do tří měsíců necelých 18,5 milionu korun. Celkem 58,4 milionu korun. Přes 160 věřitelů přitom přihlásilo pohledávky přesahující 400 milionů korun. Zajištěných věřitelů je šest.
Nejvíce peněz požadují firma A-Stahl – 140 milionů korun, a Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) – téměř 53 milionů. A-Stahl je sice částečně zajištěným věřitelem, nazpět by ale měl dostat jen asi 14 milionů korun, ČSSZ pak ještě výrazně méně – necelých 2,7 milionu korun. Přesto se dá očekávat, že minimálně ČSSZ reorganizaci podpoří. Pokud by totiž slévárna skončila v konkursu, provoz by se s největší pravděpodobností zastavil a o práci by v Liberci přišlo přes 200 lidí.
Reorganizační plán budou věřitelé Ferexu schvalovat na jednání v Brně v pondělí 19. dubna.
V insolvenčním řízení je Ferex-ŽSO od 16. dubna 2009, úpadek soud vyhlásil 5. srpna a reorganizaci povolil 10. září.
Do finančních problémů se Ferex-ŽSO dostal ve 2. polovině roku 2008 kvůli ztrátovému provozu slévárny v Ostašově, kde se vyráběly díly pro automobilový průmysl. Zároveň skoro až o dvojnásobek stouply ceny hlavních surovin a na ztrátě z roku 2008 měl podíl i nepříznivý směnný kurs koruny vůči euru a dolaru. Nepříznivě se projevila i hospodářská krize a výrazný propad zakázek v železničním průmyslu, který je stěžejní pro výrobu Ferexu. Podle jednatele Ferexu Ladislava Řezníčka se situace sice zlepšuje, stále je ale objem zakázek zhruba na 70 procentech stavu před krizí. Za úspěch však Ferex považuje, že během insolvenčního řízení neztratil žádného zákazníka z dopravy.
Ozdravný proces ve firmě probíhá od konce roku 2008. Tehdy Ferex ukončil ztrátový provoz v Ostašově a snížil počet pracovníků z 398 na 224. Také se mu podařilo získat certifikáty nutné pro dodávky výrobků pro Deutsche Bahn a Francouzské státní dráhy. Počet pracovníků se za minulý rok příliš nesnížil, v současnosti firma ve svém závodě v Liberci využívá 205 vlastních a 16 agenturních pracovníků.
Ferex-ŽSO v roce 2008 uskutečnil zakázky za 466 milionů korun a skončil ve ztrátě 150 milionů korun. Ztrátový byl i o rok dříve, při tržbách za 517 milionů korun skončilo hospodaření ve ztrátě 34 milionů korun. Výsledky loňského hospodaření zatím známé nejsou, pro letošní rok ale Ferex plánuje, že uskuteční tržby za 286 milionů při zisku dvou milionů.