Kategorie
Značky
Regiony
 
 

Rusko podpoří poptávku nákupem aut pro úřady

Rusko v letošním roce vynaloží 12,5 miliardy rublů (7,6 miliardy korun) ze státní pokladny na nákup automobilů místní výroby pro úřady. Oznámila to vláda, která tak chce posílit poptávku v automobilovém sektoru.

    Vláda již v pondělí rozhodla, že vynaloží dvě miliardy rublů na zvýhodněné úrokové sazby u úvěrů na koupi automobilu. Zvýhodněné sazby však budou omezeny na vozy v ceně do 10.000 dolarů (zhruba 220.000 korun), takže z nich budou těžit pouze domácí automobilky vyrábějící levné modely, napsala agentura Reuters.
 
    Ruská vláda již dříve výrazně zvýšila cla na dovoz automobilů ze zahraničí. Ruský premiér Vladimir Putin v prosinci prohlásil, že utrácet peníze za cizí vozy během krize, která donutila domácí automobilky snižovat výrobu, je "naprosto nepřípustné".
 
    Poradenská společnost PricewaterhouseCoopers (PwC) minulý měsíc předpověděla, že celkový prodej automobilů v Rusku by se v letošním roce mohl snížit o 25 až 50 procent kvůli klesající dostupnosti úvěrů, rostoucí nezaměstnanosti, pomalejšímu růstu osobních příjmů a poklesu hodnoty rublu. Dodala, že ruský trh s automobily se vrátí na úroveň z doby před dvěma lety.
20.únor 2009