Kategorie
Značky
Regiony
 
 

Růst ekonomiky táhne automobilový průmysl

Hospodářství loni táhla především rostoucí domácí poptávka a automobilový průmysl. Hrubý domácí produkt loni udržel rekordní růst a stejně jako v roce 2005 se zvýšil o 6,1 procenta.

Tempo růstu je slušné, táhnou jej zejména velké firmy a automobilový průmysl, řekl prezident Unie malých a středních podniků David Šeich. “Takový růst jsme očekávali, protože jsme předpokládali, že k růstu HDP přispěje zvýšenou mírou
vyšší domácí poptávka,” upozornil prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Míl. Ekonomika ale podle Míla za daného stavu reforem a vývoje veřejných financí na víc nemá. “Vyššímu růstu brání například přemíra regulace, vysoké vedlejší náklady práce, málo pružný trh práce, administrativní překážky p odnikání a nekvalitní legislativa přijatá v předvolebním období. Kdyby nebylo těchto bariér, mohli jsme dosahovat růstu osm až devět procent,” podotkl.
Růstu podle podnikatelů nejvíce pomáhá vstup do EU. Tento vliv se podle Míla projevil už v předchozích dvou letech a nyní již doznívá. Nyní prý k růstu přispívá i domácí poptávka podporovaná dynamickým růstem mezd. A také úspěšné obory, jako je automobilový průmysl, chemie, některé obory spotřebního průmyslu a strojírenství.

23.březen 2007