Kategorie
Značky
Regiony
 
 

Saab nemá peníze na mzdy zaměstnanců

Švédská automobilka není schopna vyplácet mzdy svým zaměstnancům, protože se jí zatím nepodařilo získat potřebné krátkodobé finanční prostředky. Odboráři pohrozili, že pokud nebudou mzdy do pondělí vyplaceny, zahájí právní kroky, které by mohly vést k bankrotu podniku.

Majitelem Saabu je nizozemská společnost Swedish Automobile, která si nedávno změnila jméno ze Spyker Cars. Swedish Automobile a Saab stále jednají s různými stranami o řešení krátkodobých finančních potíží. "Neexistuje však žádná záruka, že tato jednání budou úspěšná nebo že budou získány nezbytné finanční prostředky," uvedla automobilka, která ve své továrně v Trollhättanu zaměstnává 3700 lidí. Jedním z možných zdrojů krátkodobých finančních prostředků je prodej nemovitostí Saabu a jejich následný zpětný pronájem.

Swedish Automobile již dříve uzavřela dohody s čínskými společnostmi Zhejiang Youngman Lotus Automobile a Pangda, které by měly vyřešit dlouhodobější financování Saabu. Dohody ještě musí schválit úřady v Číně a Evropě, napsala agentura Reuters.

Pokud se dohody zrealizují, získají čínští investoři ve společnosti Swedish Automobile majoritu. Saab by se tak stal již druhou švédskou automobilkou pod čínskou kontrolou. Loni se čínská společnost Geely dohodla na koupi švédského výrobce osobních vozů Volvo Car od amerického koncernu Ford Motor.

Automobilka Saab byla tento měsíc nucena opět přerušit výrobu kvůli nedostatku součástek. V pondělí uvedla, že produkce zůstane zastavena ještě minimálně dva týdny. Výroba stála také téměř celý duben a květen, protože firma nebyla schopna platit svým dodavatelům.

"V současné pozici nevidím pro tuto automobilku žádnou budoucnost," uvedl německý odborník na automobilový průmysl Ferdinand Dudenhöffer. Mluvčí Saabu Eric Geers dnes nicméně trval na tom, že automobilka nesměřuje k bankrotu. "Říkáme, že nemáme peníze na vyplacení mezd. Dnem i nocí ale pracujeme na nalezení řešení," uvedl Geers. "Předpokládáme, že toto řešení najdeme," dodal.

Swedish Automobile se začátkem loňského roku po vleklých jednáních dohodla s americkou automobilkou General Motors, že koupí její ztrátovou divizi Saab za 400 milionů dolarů (zhruba sedm miliard Kč) v hotovosti a akciích. Dohoda o prodeji zachránila švédskou značku před postupným ukončením činnosti, o kterém rozhodla GM.

7.červenec 2011