Kategorie
Značky
Regiony
 
 

SAB Finance: Nastupuje finanční krize?

V poslední době vzniká na trhu amerických dluhopisů situace, která pro ně není úplně obvyklá. Došlo totiž k otočení spreadu mezi výnosem desetiletého a dvouletého dluhopisu do záporných hodnot.

Graf níže dokazuje, že daná situace není výjimečná, ale opakuje se za posledních 20 let už potřetí. Vidět jsme ji zatím mohli v roce 2000 a 2007. Oba tyto roky byly pro trhy významné, neboť předznamenaly větší krize.

Záporný spread přitom sám o sobě krizi nezpůsobí, spíše ji předznamenává tím, jak se mění chování trhu v období, kdy se připravuje na problémy. Současné trhy se tedy bojí držet dvouleté dluhopisy více než desetileté, protože v nejbližších dvou letech očekávají problémy.

Tento ukazatel předznamenal krizi v roce 2000 způsobenou splasknutím tzv. .com bubble, v roce 2007 pak poměrně jasně ukázal na blížící se hypoteční krizi a z ní vzniklou finanční krizi. Nedá se vyloučit, že současný propad spreadu ukazuje na další dějství nového zdroje velké nejistoty na FX trhu, který zapříčiní zvýšenou volatilitu.

Čekají nás zásadní změny v politice centrálních bank, které budou nuceny na tyto novinky reagovat. FED i ECB mohou snižovat sazby, zároveň budou reagovat i centrální banky ostatních zemí, včetně emerging markets, kam je řazena ČR.

Zdroj: Viktor Valent
13.září 2019