Kategorie
Značky
Regiony
 
 

Sdružení AP a Kovo žádají úlevy pro průmysl

Odborový svaz KOVO (OS KOVO) a Sdružení automobilového průmyslu (Sdružení AP) jsou nespokojeny se současnou situací. Požádaly vládu ČR, aby pozastavila přípravy a schvalování takových legislativních norem a opatření, které by firmám přinesly další zvyšování nákladů.

 Jaké je znění žádosti?
 
„Jedná se zejména o připravované směrnice EU či snížení konkurenceschopnosti vlivem zásadních zpřísnění ekologických opatření (CO2, Reach, páteční zákaz jízdy kamiónů, obchodování s povolenkami). OS KOVO k tomu s vědomím Sdružení AP dodává, že stejným způsobem, tedy odložením legislativních norem a opatření majících případný negativní dopad na kupní sílu obyvatel a jejich sociální jistoty (či rozložením těchto aktů do dalšího časového období),  by mělo být postupováno i v ostatních oblastech. Česká republika by se měla zejména soustředit na oblast budoucích vzdělávacích potřeb a také stanovení budoucí průmyslové politiky.
 
Automobilový průmysl je významným oborem nejen v ČR, ale jedná se o nesmírně důležitý obor v rámci celé Evropské unie. Přesto po české vládě a orgánech EU nepožadujeme žádné zvláštní výhody, ale ve smyslu výše uvedeném pouze vytváření srovnatelných podmínek pro podnikání v ČR i v mezinárodním kontextu. Toto by mělo být i jedním z témat nadcházejícího českého předsednictví EU.         
 
Firmy i jejich zaměstnanci nyní potřebují především klid na práci a na řešení vlastních problémů plynoucích především ze snížené poptávky, nižší kupní síly obyvatelstva, větší opatrnosti bankovního sektoru při poskytování úvěrů firmám, spotřebitelských úvěrů či půjček občanům, řešení existenčních otázek spojených s profesním uplatněním zaměstnanců a v případě firem i vývoje kursu Kč vůči euro a neexistence termínu vstupu ČR do eurozóny. 
 
OS KOVO a Sdružení AP jsou připraveni o jednotlivých tématech jednat. Jsme si vědomi, že nejsou jednoduchá řešení, ale není také možné „zavírat oči“ nad současným stavem. Vláda nemůže rezignovat na svou roli!“
3.listopad 2008