Kategorie
Značky
Regiony
 
 

Šéf automobilky Hyundai dostal pouze podmíněný trest

Odvolací soud rozhodl ve čtvrtek, že trest odnětí svobody pro šéfa jihokorejské automobilky Hyundai Motor Čonga Mong-kua (69) bude podmíněný. Zmírnil tak únorový rozsudek, podle kterého měl jít Čong na tři roky do vězení za zpronevěru podnikových financí a jejich využití ke korupci. Informovala o tom agentura Reuters.

Soudní senát sice tříletý trest potvrdil, ale rozhodl se ochránit Čonga před vězením tím, že trest změnil na podmíněný s pětiletou zkušební lhůtou. “Obžalovaný Čong Mong-ku je považován za symbol firmy Hyundai Motor,” řekl předseda senátu v přeplněné soudní síni. “Nechtěl jsem se zaplést do hazardní hry, která by ohrozila národní hospodářství,” dodal. Společnost Hyundai se podílí na celkovém jihokorejském exportu zhruba sedmi procenty. Obhájci v rámci odvolání žádali soud o shovívavost právě kvůli Čongovu přínosu pro jihokorejskou ekonomiku. Prokurátoři naopak požadovali, aby byl trest zvýšen na šest let vězení. Tvrdili, že Čongova trestná činnost nepoškodila pouze automobilku Hyundai, ale také pověst celé Jižní Koreje v zahraničí. 
 Hyundai letos v Nošovicích na Frýdecko-Místecku zahájil výstavbu nové továrny, která by měla pro evropský trh produkovat až 300.000 aut ročně a postupně zaměstnat až 3500 lidí. Do závodu pod Beskydami firma investuje 1,1 miliardy eur (přes 30 miliard korun). Hyundai již má továrny ve Spojených státech, Číně, Indii a Turecku.
16.září 2007