Kategorie
Značky
Regiony
 
 

Servisy nabízející jen originální díly asi porušují zákon

Tuzemské autorizované autoservisy možná porušují zákon, protože zákazníkům nabízejí jen značkové autodíly, které jsou oproti neoriginálním dílům výrazně dražší. Přišel na to antimonopolní úřad, který zhruba rok zkoumá celý trh automobilů v Česku, píše čtvrteční Mladá fronta DNES. ÚOHS zatím nezahájil správní řízení. Zřejmě v listopadu ukončí šetření a pak se rozhodne, co dál.

Autoservisy se brání, že neoriginální díly jsou často méně kvalitní, i automobilky pochybení odmítají. ÚOHS by mohl případ s problémovými firmami vyřešit domluvou. Společnosti by slíbily nápravu, a vyhnuly by se tak pokutě. Pokud by ale na tuto variantu nepřistoupily, hrozily by jim sankce vypočítané podle jejich obratů.
Původně ÚOHS zahájil šetření, aby zjistil, zda neporušují zákon autosalony, když prodávají auta za podstatně vyšší ceny než jinde v cizině, například v Německu. Nakonec zjistil, že za rozdílnými cenami stojí automobilky a importéři, nikoliv přímo prodejci.
Také prodej náhradních dílů je dobrý obchod především pro automobilky. MfD připomíná, že největší tuzemský výrobce osobních vozů Škoda loni za prodej dílů utržil přes 15 miliard korun. Že by zakazovaly servisům prodej neoriginálních dílů ale automobilky odmítají.
28.září 2008