Kategorie
Značky
Regiony
 
 

SISA slaví 15. výročí své existence

Zájmové sdružení podnikatelských subjektů v oblasti dovozu, výroby a prodeje autodílů, autopříslušenství, autolaků, servisní a garážové techniky, známé jako Sdružení importérů a výrobců součástí automobilů a servisní techniky – SISA slaví 15. výročí své existence.

SISA se po celou tuto dobu snaží hájit právo motoristů na kvalitní náhradní díly a servisní techniku. Již na samém počátku Sdružení přijalo a schválilo stanovy a etický kodex, který upravuje chování členských subjektů na českém trhu.
 
„U jejího zrodu stálo 10 zakládajících členů a začátky nebyly jednoduché. V roce 1994 svým vznikem reagovala SISA na situaci na trhu s náhradními díly pro motorová vozidla, kdy různí prodejci nabízeli součástky, jejichž původ byl těžko rozlišitelný a kvalita často pochybná,“ říká prezident sdružení SISA Jiří Sýkora.
 
Díky tzv. blokové výjimce (Nařízení ES č.1400/2002 o prodeji a servisu motorových vozidel) došlo v posledních letech k poměrně rozsáhlé reformě pravidel hospodářské soutěže při prodeji a servisu automobilů. K tomu se váží také změny na trhu náhradních dílů pro motorová vozidla. Cílem těchto opatření je zvýšit konkurenci v oboru a každému ze zákazníků to pak v důsledku přinese širší nabídku i finanční výhody při nákupu a servisu vozidel a také jejich dílů.
 
Nová pravidla významnou měrou bourají monopol a přinášejí větší liberalizaci obchodu v tomto oboru. Pro opravy a údržbu motorových vozidel lze používat náhradní díly originální i díly kvalitativně rovnocenné. Při prosazování blokové výjimky sehrála SISA významnou roli a tím i přispěla k její aplikaci v České republice.
7.červen 2009