Kategorie
Značky
Regiony
 
 

Škoda Auto měla výroční konferenci

V Mladé Boleslavi se ve čtvrtek konala výroční konference Škody. Automobilka v loňském roce opět dosáhla rekordního výsledku, oznámili její šéfové.

Dodávky vozů zákazníkům byly  630 032 kusů s nárůstem o 14,6 procent oproti roku 2006.  Tržby překročily 222 miliard a zisk po zdanění vzrostl o 44,5 procenta, na 15,98 miliardy korun. Jen na dani z příjmů tak společnost odvedla do státního rozpočtu 3,82 miliardy korun. Poprvé byl do celkové uzávěrky zahrnut i podíl na výsledcích z ruské Kalugy, kde se loni rozeběhla výroba. Zde má Škoda podíl třicet procent. Tento výsledek byl v důsledku rozsáhlých investic do rozběhu výroby logicky záporný a to ve výši 95 miliónů korun.
 
Všechny tyto zkutečnosti přispěly k tomu, že velmi spokojení nejvyšší představitelé automobilky poodkryli i plány do budoucna. Jakkoliv jsou jinak velmi skoupí na tento druh informací. Hlavní výrobní základnu do budoucna tvoří závody v Mladé Boleslavi s kapacitou 500 000 aut a Kvasiny s kapacitou 200 000. Rozsah připravované modernizace závodu ve Vrchlabí a jeho výsledná produkce závisí na tom, zda se zde bude vyrábět i nový maloobjemový vůz VW. Tento závod je pro umístění jeho výroby stále ve hře. V Indii se má naplno rozeběhnout výroba Fabie II a produkce závodu by se měla výrazně zvýšit oproti loňským 12 390 kusům. Podobná situace by měla nastat i v Číně, loňských více něž 38 000 kusů modelu Octavia II by se mělo v letošním roce zvýšit na cvíce než dvojnásobek. U tohoto modelu se počítá s výrobou i v Bratislavě, kde by se mělo jednat o nejméně 20 000 kusů.
 
Podle představ managementu by měl letos počet vyrobených automobilů dosáhnout minimálně 700 000 kusů a ve střednědobé perspektivě se hovoří o cíli ve výši jeden milión vozidel ročně. Výsledky za měsíc leden a únor, ve kterých produkce převýšila 105 000 kusů s nárůstem oproti stejnému období roku 2007, o více než 17 procent, naznačují že tyto cíle nejsou vůbec nereálné.
 
-bau-
24.březen 2008