Kategorie
Značky
Regiony
 
 

Škoda Auto opět největším exportérem

Největším tuzemským exportérem byla i loni mladoboleslavská automobilka Škoda. Vyplývá to ze žebříčku největších exportérů České republiky, který zveřejnilo Sdružení CZECH TOP 100. Loňskému pořadí největších exportérů opět vévodí firmy automobilového průmyslu, do popředí se ale dostávají i výrobci elektroniky či energetické společnosti.
    

Druhým největším exportérem ČR se v loňském roce stala s vývozem v hodnotě 88 miliard korun společnost Foxconn CZ, která vyrábí spotřební elektroniku. Třetí příčka pak připadla elektrárenské společnosti ČEZ, jejíž export v roce 2007 obnášel 48,8 miliardy korun. Do první desítky největších loňských exportérů patří také firmy Panasonic AVC Networks Czech, Unipetrol, RWE Transgas, Moravia Steel, Agrofert Holding, Bosch Diesel a ArcelorMittal Ostrava. 
Mezi 25 největších exportérů se loni zároveň se Škodou zařadilo ještě dalších sedm automobilových společností a patrný je také nárůst exportu u dodavatelů komponentů pro automobilový průmysl. "V letošním roce vládne žebříčku exportérů automobilový průmysl, ale mezi deseti největšími exportéry jim začínají hodně konkurovat společnosti z oboru elektrotechnického a firmy obchodující s elektřinou a zemním plynem," uvedl Tomáš David ze Sdružení CZECH TOP 100. 
    Celkový vývoz 25 největších exportérů loni činil 688 miliard korun a ve srovnání s rokem 2006 byl o 11 procent vyšší. "První desítka pak dosáhla objemu vývozu 530,1 miliardy korun při téměř osmnáctiprocentním meziročním nárůstu objemu vývozu," uved David. 
    
Vývoz, kerý se pohyboval na hranici 21 miliard korun, nominoval firmy do první desítky největších exportérů. Pro umístění v první dvacítce pak bylo zapotřebí vyvézt zboží v hodnotě nejméně osmi miliard korun. Hranici exportu v hodnotě 20 miliard korun loni překročilo 11 firem, tedy o jednu více než v roce předcházejícím.
    Více než 60 procent sledovaných tuzemských exportérů vyváží svoji produkci do Německa a na Slovensko. Zhruba pět procent firem exportuje do Rakouska, Polska nebo Spojených států.
    V loňském žebříčku největších exportérů ale chybí kolínská automobilka TPCA, která podle organizátorů soutěže neposkytla údaje o svém vývozu. Automobilka TPCA zvýšila tržby z předloňských 49,4 miliardy korun na 51,3 miliardy Kč v roce 2007, informoval odpoledne ČTK Radek Kňava z komunikace TPCA. "Což se zároveň rovná i vývoz," dodal. TPCA je za Škodou druhou největší tuzemskou automobilkou a podle jejích údajů by tak v loňském žebříčku exportérů obsadila třetí příčku. Další velký závod staví jihokorejská společnost Hyundai na severní Moravě, vyrábět by měl začít v příštím roce. 
    
Českým vývozcům se v poslední době daří. Loni zahraniční obchod Česka skončil přebytkem 86,1 miliardy korun, což je více než dvojnásobek rekordního výsledku z roku 2006. Celkový export z Česka v loňském roce obnášel 2,472 bilionu korun.

 

22.červen 2008