Kategorie
Značky
Regiony
 
 

Škoda už vyrábí terénní vůz Yeti

Škodovka  začala toto úterý v Kvasinách vyrábět sportovně-užitkový vůz Yeti. K dealerům se má dostat na přelomu června a července.

Během prvního půlroku chce Škoda vyrábět asi 200 vozů Yeti denně, řekl mluvčí automobilky Evžen Krauskopf. Prodejní cena ještě nebyla oznámena. Nová výroba by v Kvasinách podle představitelů kraje mohla přinést stovky pracovních míst. 

Spuštění výroby třetího modelu v kvasinském závodě, po Superbu a Roomsteru, podle náměstka hradeckého hejtmana Helmuta Dohnálka pomůže zvýšit zaměstnanost v regionu. "Díky modelu Yeti by do závodu Kvasiny mohlo postupně přijít asi 500 lidí," řekl ČTK Dohnálek. Míra nezaměstnanosti na Rychnovsku se za posledních šest měsíců více než zdvojnásobila na nynějších 6,5 procenta. Práci tam hledá 2630 lidí. 

Podle kvasinského starosty Pavla Ulricha však automobilka pro náběh výroby vozu Yeti použije pouze takzvaný agenturní personál. "Zaměstnání místních přijde až časem. Noví místní zaměstnanci také budou potřebovat byty. Pro jejich výstavbu máme v Kvasinách připravené dvě lokality," řekl. Rozšíření závodu o nové haly životní prostředí v obci podle něj neovlivnilo, protože haly byly přistavěny na stranu směrem od vesnice. Při prvním velkém rozšíření závodu v roce 2001 automobilka řešila potíže s nadměrnou hlučností. 

Rozšíření závodu podle Dohnálka také zhodnotí veřejné investice, která kraj a stát daly do vybudování kvasinské průmyslové zóny. Celkem má jít do zóny z veřejných peněz asi 1,3 miliardy korun, z nichž přibližně dvě třetiny jsou již prostavěné. Hlavní část šla do oprav silnic, modernizace škol, zdravotnických zařízení a vodárenské infrastruktury. 

Yeti se již veřejnosti představil ve světové premiéře na autosalonu v Ženevě, kde zároveň předseda představenstva firmy Reinhard Jung oznámil, že by Škoda ráda vyráběla 20.000 kusů ročně. "Kolik budeme vyrábět ročně se ovšem nyní nedá přesně upřesnit, záležet bude na tom, jak vůz přijmou lidé. Chceme se teď soustředit na to, abychom zvládli náběh Yetiho a během prvního půlroku vyráběli asi 200 vozů denně," upřesnil Krauskopf. 

Podle prodejců se lidé již na Yetiho ptají, zajímají je především jeho cena a termín prodeje. "Cena pro český trh zatím nebyla pevně stanovena, určíme ji v nejbližších týdnech," podotkl Krauskopf. Očekává se, že firma cenu Yetiho oznámí u příležitosti jeho české premiéry na červnovém autosalonu v Brně. Odhady se pohybují kolem 390.000 korun. 

Pro mladoboleslavskou automobilku není Yeti jedinou letošní novinkou. Na konci roku by se měl představit ve verzi kombi Superb, Škoda také letos připravila faceliftované verze Octavie Scout a Octavie RS.

22.květen 2009