Kategorie
Značky
Regiony
 
 

Škodovka hlasí ohromný propad zisku

Škoda oznámila tuto středu nejhorší výsledek za poslední roky. Čistý zisk jí za první kvartál spadl o 91,4 procenta na 312 milionů korun.

Firma dodala zákazníkům zhruba 143.000 aut, o 17,5 procenta méně než loni. Informoval o tom mluvčí firmy Jaroslav Černý.  Za velký propad v meziročním srovnání může především celosvětová hospodářská krize a s ní spojená recese automobilového průmyslu. Škodovka v prvních třech měsících letošního roku vyrobila zhruba 99.000 aut, o 44,6 procenta méně než loni. Tržby jí klesly o 29,6 procenta na 39,7 miliardy korun. 
 
Nyní se však pro firmu dobře vyvíjí situace na trzích, kde byla zavedena šrotovací prémie. Objem objednávek v Evropě byl od ledna do března zhruba 27 procent nad úrovní roku 2008. Škodovce se nyní podle Černého daří zejména na německém, rakouském, slovenském, polském, ale i českém trhu. Také na čínském trhu se objem objednávek nacházel zhruba 14 procent nad úrovní předchozího roku. Zájem je především o fabie, roomstery a vozy s úsporným motorem o objemu 1,2 litru.
9.květen 2009