Kategorie
Značky
Regiony
 
 

Škodovka vyrábí v pátek letos naposledy

Výrobní linky v automobilce Škoda se v pátek večer pro letošní rok definitivně zastaví. Firma se kvůli celosvětové recesi automobilového průmyslu chystá na zatím nejdelší odstávku výroby, která skončí až v noci z pondělí 12. ledna na úterý 13. ledna.
 
    Firma odstávkami výroby reaguje na pokles odbytu a snižuje skladové zásoby. Automobilka, která ještě na jaře vyráběla i v sobotu, bude například celé první pololetí roku vyrábět jen čtyři dny v týdnu. Týdenní výpadek výroby zažili škodováci i na konci října. Podle odborářského předáka Jaroslava Povšíka zatím nelze určit, zda firma nepřistoupí i k dalším odstávkám.
 
    Kromě samotné automobilky mohou na krizi doplatit i drobní obchodníci v Mladé Boleslavi. Škodováci představují v pětačtyřicetitisícovém městě pro řadu živnostníků klíčovou kupní sílu, v boleslavském závodě jich pracuje téměř 20.000. Například během letní celozávodní dovolené se život ve městě na 14 dní v podstatě zastaví, některé obchody zavírají také, protože tržby jdou výrazně dolů.
 
    Třítýdenní vánoční odstávky se ale zatím obchodníci příliš nebojí. "Je to něco jiného než v létě. To lidé odjíždějí na dovolenou, děti mají prázdniny. Na Vánoce zůstane většina doma a po svátcích bude normálně škola, takže by tu lidé měli zůstat," shodují se. Kritická situace by však prý mohla nastat, pokud by Škodovka oznámila propouštění a lidé se tak začali bát o práci, a tím pádem o peníze.
 

 
    Odstávka se dotkne i závodů automobilky ve Vrchlabí a Kvasinách na Rychnovsku. "Hlavní profit Vrchlabí z automobilky je ten, že lidé v ní mají dobré mzdy, které ve městě utrácejí. Pocítí to tak místní obchodníci," řekl ČTK starosta Jan Sobotka. K tomu, že by lidé ze Škody našli možnost krátkodobého přivýdělku, například ve službách spojených se zimní sezonou v Krkonoších, je starosta skeptický.
 
 
    Také podle starosty Rychnova nad Kněžnou Jiřího Rokla budou lidé z automobilky v době nejistoty v utrácení opatrnější. Že by v regionu vznikly problémy s propuštěnými agenturními zaměstnanci, se neobává. Mnoho jich již podle něj odjelo, o čemž svědčí i volná místa v místí ubytovně. Poznamenal, že řada zaměstnanců byla z Polska a do Kvasin jen dojížděla.
 

    Firma zatím kmenové zaměstnance uklidňuje, že jejich propouštění nehrozí. V příštím roce by jich měla odejít jen tři procenta, podle mluvčího Jaroslava Černého však půjde o přirozené odchody, například do důchodu. Škodovka se ale loučí s agenturními zaměstnanci. Zhruba 1500 jich už odešlo, zbylých asi 2500 má odejít v prvních týdnech roku 2009.
 

 
    Toho se bojí lidé v Mladé Boleslavi, protože jde většinou o cizince, kteří nebudou mít jiný příjem. Hrozí tak růst drobné kriminality. Podle primátora Raduana Nwelatiho a náčelníka městské policie Tomáše Kypty se obava zatím nenaplnila. "Rozšířili jsme noční hlídky, zavedli jsme databázi bezdomovců a v případě zhoršené situace připravíme další opatření," řekl ČTK Kypta. Na hromadný odchod cizinců ze Škody se chystá i státní policie.
 
 
    Škoda letos počítala s výrobou nejméně 700.000 automobilů. Kvůli klesající poptávce způsobené finanční krizí musela ale automobilka produkci omezit. Podle předsedy představenstva Reinharda Junga očekává firma letos sedmiprocentní růst prodeje. Loni jí prodeje vzrostly o 14,5 procenta na více než 630.000 aut.
29.prosinec 2008