Kategorie
Značky
Regiony
 
 

Slováci od pondělí kupují se státní slevou

Slováci si od pondělí budou moci kupovat nová auta se slevou až 2000 eur (55.890 Kč), pokud nechají zlikvidovat svůj starší vůz.

O státním příspěvku, takzvaném šrotovném, rozhodl ministr hospodářství Ľubomír Jahnátek. Konečná výše zvýhodnění pro lidi i podnikatele ale bude záviset na ochotě prodejců slevit z ceny vozidla.
 
Slevu 2000 eur získá motorista v případě, že prodejce bude ochoten snížit cenu vozu nejméně o 500 eur. Zbývajících 1500 eur potom doplatí stát. V případě, že prodejce nesleví, státní příspěvek bude jen 1000 eur.
 
    Šrotovné se bude vztahovat na nákup osobních automobilů s cenou do 25.000 eur včetně daně z přidané hodnoty. Příspěvek by tak měl zlevnit zejména vozidla nižší a střední třídy, protože stát nechtěl podporovat prodej drahých aut.
 
 
    Motoristé dotaci dostanou, pokud dají autorizovanému zpracovateli zlikvidovat vůz starší než deset let, které bylo v policejní registraci do konce minulého roku. Auto koupí už se slevou; proplacení šrotovného si pak na státu vyžádá obchodník.
 
 
    Stát na příspěvky zřejmě vyčlení kolem 33 milionů eur. Premiér Robert Fico už ale připustil, že by vláda mohla v programu pokračovat nad tuto sumu, pokud se systém osvědčí.
18.březen 2009