Kategorie
Značky
Regiony
 
 

Slovenské šrotovné se blíží ke konci

Státní příspěvek na nákup nového vozidla výměnou za likvidaci staršího vozu na Slovensku vystačí už jen na méně než 4400 žádostí. Od pondělního obnovení příspěvku do dnešních přibližně 13:30 odevzdalo automobil k sešrotování více než 17.750 motoristů. Uvedlo to ve středu slovenské Sdružení automobilového průmyslu (ZAP). 

Peníze, které slovenská vláda vyčlenila na druhou vlnu šrotovného, celkově vystačí maximálně na 22.100 vozidel. Ministerstvo hospodářství (MH) zatím nepředpokládá, že by dotace poskytovalo i nadále. 

Motoristé projevili o druhé kolo šrotovného značný zájem. Zatímco v prvním kole se státní dotace vyčerpala téměř za tři týdny, nejnovější balík vydrží zřejmě jen několik dnů. Šrotovné může zlevnit nákup nového vozidla o 2000 eur (asi 53.150 Kč), prodejce ale musí slevit z ceny nejméně polovinu této částky. Zbytek uhradí stát. 

"Určitě v nejbližší době nebudeme uvažovat o prodloužení, ale o všem znovu rozhodne až Rada pro hospodářskou krizi," řekl dnes po jednání vlády ministr hospodářství Ľubomír Jahnátek. 

Vláda na druhé kolo šrotovného vyčlenila 22,1 milionu eur (zhruba 587,3 milionu Kč), v předchozím balíku se motoristům dostalo 33,2 milionu eur (asi 882,3 milionu Kč). Přestože podmínky k přidělení dotace ve druhé vlně jsou přísnější, zájem žadatelů se zvýšil. 

Příspěvek může zlevnit automobil, který stojí maximálně 25.000 eur (asi 664.000 Kč) včetně daně z přidané hodnoty.

18.duben 2009