Kategorie
Značky
Regiony
 
 

Slovensko: VW chce, aby zaměstnanci vrátili část odměn

Volkswagen Slovakia žádá bývalé zaměstnance, aby vrátili část loňských odměn. Bratislavský závod jim v dopise oznámil, že jim omylem vyplatil vyšší odměny, než na jaké měli nárok. Za nepříjemnost se firma omluvila, zdůvodnila ji chybou softwaru.

Současným zaměstnancům automobilka odečte rozdíl z odměn za letošní rok. Část zaměstnanců však už v závodu nepracuje, a společnost je proto žádá o vrácení peněz. Deníku Nový čas se ozval rozhořčený bývalý zaměstnanec podniku, od kterého VW žádá vrácení částky 118,09 eura (3016 korun).

„Přišel mi dopis od Volkswagenu, abych vrátil část odměny, i když tam už nepracuji,“ zlobí se bývalý zaměstnanec.

Výrobce automobilů chybu přiznal. „Z důvodu softwarové chyby vyplatil Volkswagen Slovakia svým zaměstnancům (včetně dnes už bývalých) vyšší částku, než jim patřila jako odměna za hospodářský výsledek za rok 2018. Vzniklé situace je nám moc líto,“ uvedla mluvčí společnosti Lucia Kovarovič Makayová.

Finanční analytik Martin Reguli říká, že bude na dobré vůli bývalých zaměstnanců, zda tuto částku zaplatí. „Nedovedu si představit, jak by Volkswagen postupoval, pokud bývalý zaměstnanec tuto částku nezaplatí, a zda by se pouštěl do právního sporu, když se jednalo o chybu z jejich strany,“ konstatoval.

Koncem loňského roku měl závod VW v Bratislavě 14 800 zaměstnanců, podle plánu měl 3000 z nich propustit.

Varovná kontrolka pro slovenské výrobce

Odborníci v automobilovém průmyslu upozorňují na objevující se potíže v ráji. Myšleno v rámci slovenského automobilového průmyslu, který v posledních letech roste a stává se naprosto stěžejním odvětvím tamního průmyslu, stejně jako je tomu v České republice.

Když David dostal práci u montážní linky bratislavského závodu automobilky Volkswagen, kolegové mu blahopřáli, že se mu podařilo zajistit si dobře placenou práci, ve které může zůstat až do důchodu. Už po dvou letech ale patří mezi 3000 zaměstnanců, kteří byli z továrny na auta Volkswagen Touareg a Porsche Cayenne propuštěni v rámci série rušení pracovních míst.

Na Slovensku, které je největším světovým výrobcem aut v přepočtu na obyvatele, taková zpráva způsobila šok. „Všichni mí kolegové říkali, že se nemám čeho bát. Že když si zvyknu na pracovní zátěž a pracovní tempo, mzda se mi bude postupně zvyšovat a já budu mít stabilní práci až do důchodu,” řekl agentuře Reuters David, který odmítl zveřejnit své příjmení.

„A najednou mi telefonovali z lidských zdrojů a já zjistil, že jsem propuštěn.” Rušení pracovních míst v továrně, která je největším soukromým zaměstnavatelem na Slovensku, upozorňuje na problémy, jimž tato země čelí, pokud chce tempo v automobilovém sektoru udržet.

VW vyrábí u Bratislavy kromě jiného minivozy

 

Zdroj: novinky.cz
12.červenec 2019