Kategorie
Značky
Regiony
 
 

Slovenský VW přerušuje výrobu

Bratislavský závod Volkswagenu od pondělí na dva týdny přerušuje výrobu automobilů. Důvodem odstávky je krize. Zastavení výroby v jednom z největších slovenských podniků se zřejmě odrazí i v obchodní bilanci země.

    "Zaměstnanci do práce opět nastoupí 20. dubna," řekl šéf odborů VW. Během odstávky dostanou pracovníci, kteří využívají systém pohyblivého čerpání volna, mzdu v plné výši. Zaplacené hodiny si však budou muset odpracovat v budoucnosti. 
    Automobilka, v níž se kromě modelů značek Volkswagen a Porsche vyrábějí i vozy Škoda a Audi, produkci omezil již v únoru. Společnost ještě začátkem roku informovala, že nabízí svým zaměstnancům sedm měsíčních výplat a další odměny, pokud dobrovolně odejdou. Německý Volkswagen zaměstnává na Slovensku přibližně 7500 pracovníků. 
    Loni z linek bratislavské továrny sjelo asi 188.000 vozů, mnohem méně než téměř čtvrt milionu v roce 2007. Příčinou poklesu byl negativní vliv krize. Snížení produkce se podepsalo i na poklesu obratu společnosti, její čistý zisk však stoupl o více než čtvrtinu na 283,5 milionu eur (zhruba 7,5 miliardy Kč). V letošním roce se závod v rámci koncernu uchází o výrobu menšího rodinného automobilu. 
    Naopak česká dceřiná firma Volkswagenu, mladoboleslavská Škoda, minulý týden sdělila, že znovu zvažuje zavedení pracovních sobot. Důvodem je zvýšená poptávka po jejích vozech především v zemích, které zavedly šrotovací prémii, v čele s Německem. Odbyt škodovek roste i na Slovensku.
16.duben 2009