Sdružení na ochranu vlastníků automobilů – SOVA zhruba po roce provedlo inventuru počtu firem, které na internetu nabízejí nastavení či úpravy stavu tachometru.
Přestože některé firmy již stránky neprovozují nebo zmínku o této službě odstranily, celkový počet se v podstatě nezměnil, protože jiné vznikly. Novým trendem je také větší nabídka technických prostředků, které stáčení umožňují širší veřejnosti.
„Zatímco osm firem ze svých webových stránek zmínku o nabídce úprav nebo nastavení tachometrů odstranilo, našli jsme sedm nových. Nabídka na trhu je i přes poměrně pokročilou diskusi o kriminalizaci tohoto nešvaru stále stejně vysoká,“ uvedl Zbyněk Veselý. Varující však je nárůst prodejců zařízení a programů, které nastavení tachometrů umožňují. „S čím dál větším podílem vozů s vyspělejší elektronikou jsou schopni nastavit podle návodu kilometry na tachometru za pomoci notebooku i laikové. Při ceně mezi 8mi a 10ti tisíci korunami za propojovací kabel a software se investice vyplatí už u jednoho dražšího auta,“ zdůraznil Veselý.
V poslední se objevily informace, že ministerstvo dopravy chce v novele zákona 56 / 2001 Sb. definovat přetáčení tachometrů jako přestupek s pokutou až v řádech milionů korun. „Doufáme, že jakmile začne nový zákon 56 platit, zmizí nabídka „stáčíren“ z internetu a inzertních časopisů. Bude tak snad alespoň těžší se k této službě dostat,“ věří Veselý.
Podle posledních informací se však zdá, že zákon nezačne platit dříve, než od 1.1.2013. „Také se v něm bohužel objevuje nešťastná formulace, že jsou úpravy stavu tachometru povoleny „opravnám“ a to bez přesnější specifikace. To by mohlo vést vlastně až ke státem posvěcenému přetáčení. Doufáme, že se toto ustanovení ještě do projednávání ve vládě a v poslanecké sněmovně změní,“ řekl Veselý.
Že firmy, které se úpravami tachometrů zabývají, mají pocit naprosté beztrestnosti, je jasné i z marketingových sloganů na jejich webových stránkách. Například v současné době se na stránce http://www.rychlajizda.cz/programovani.php objevuje následující text, který dokládá, že „stáčeči“ nepovažují svou činnost za nic negativního, naopak se hrdě prezentují svými výsledky:
„Nastavením a opravami tachometrů se zabýváme již od roku 1996. Jsme nejstarší firma, která v tomto oboru v České republice působí. Máme za sebou dlouhou řadu spokojených zákazníků a zakládáme si na naší serióznosti a spolehlivosti. Na Vašem vozidle jsme schopni nastavit libovolný stav kilometrů. U mechanických tachometrů rozebráním mechanického počítadla, u elektronických (digitálních) tachometrů pak přeprogramováním EPROM paměti, resp. procesoru v řídící jednotce. V obou případech poskytujeme na naše služby záruku a garantujeme, že není možné žádným způsobem zjistit původní hodnotu.“
Podle sdružení SOVA by ještě více než definice přestupku pomohla jasná kriminalizace přetáčení tachometrů jako v Belgii, Německu nebo USA. „V těchto zemích je trestné nejen tachometr přetáčet, ale také nabízet tuto službu, či programy nebo přístroje, které to umožňují. V takové situaci není potřeba dokazovat žádný úmysl podvést prodávajícího. Stačí dokázat, že někdo tachometr přetočil, a následuje trest odnětí svobody, případně velmi vysoká pokuta,“ zdůraznil Veselý. „Nechápu, že v České republice takto jednoduché ustanovení trestního zákoníku ještě stále neplatí,“ řekl.
Podle Veselého nejde při přetáčení tachometrů pouze o hmotnou újmu, související s podvodným zvýšením ceny ojetého vozu: „Pokud je na automobilu přetočený tachometr, vystavuje se řidič takového vozidla velkému riziku poškození zdraví či ohrožení života. Automobil a jeho důležité díly jsou totiž výrazně jinak opotřebené, než by majitel podle stavu tachometru předpokládal. A to by si měli uvědomit jak prodávající, tak kupující,“ zdůraznil.