Kategorie
Značky
Regiony
 
 

SOVA: v roce 2013 zkrachují desítky bazarů

Rok 2013 bude ve znamení krachů desítek malých bazarů, předzvěstí je „tunelování“ aut v komisích, prorokuje sdružení SOVA.

Pokles cen nových vozů i ojetin spolu s tvrdšími podmínkami bank pro financování provozu malých bazarů povedou v příštím roce podle Sdružení SOVA k řadě krachů malých autobazarů. Sdružení odhaduje, že v zimě 2013 bude muset z finančních důvodů ukončit činnost 50-100 malých obchodníků s ojetými vozy.

„Prvními symptomy jsou množící se podvody bazaristů při komisním prodeji, kdy z plochy autobazaru během pár hodin zmizí všechny automobily v komisi a jejich majitelé se nikdy nedočkají výplaty slíbených peněz. Vozy jsou pak pod cenou prodány nic netušícím zákazníkům, jen aby bazarníci získali hotovost na zaplacení dluhů bankám či úvěrovým společnostem,“ uvedl předseda SOVA Zbyněk Veselý.

Podle sdružení tak byl nastaven dobře fungující podvodný model, který využívají další a další prodejci, jež chtějí přijít rychle k penězům. Poslední obdobnou kauzou je soudní jednání s majitelem bazaru Autoline CZ v Napajedlech, který způsobil zákazníkům škodu téměř sedm milionů korun. Dvacet čtyři majitelů přišlo o své vozy i o peníze, které již těžko někdy uvidí.

„Obdobné případy se množí, přibývá zhruba jeden měsíčně. Je to riziko nejen pro majitele vozů, kteří je do bazaru svěřili na komisní prodej. Problém mohou mít i lidé, kteří v bazaru koupili auto. Pokud totiž ukončí činnost, není kde vůz reklamovat v případě závady. Navíc pokud koupí vůz, který nebyl původnímu majiteli zaplacen, mohou je čekat dlouhé výslechy na policii, případně i zabavení auta po dobu vyšetřování. A to se může vléct i několik let,“ dodal Veselý, podle kterého jen v minulém týdnu kvůli obdobným praktikám zkrachoval autobazar Auto Orange z Mariánských Lázní.

„Éru tunelování majitelů aut v komisi zahájil zhruba před třemi lety pražský autobazar Globus Car, ze kterého se přes jiný bazar prodalo zhruba 200 nezaplacených aut. Původní majitelé, kteří tak přišli zhruba o 25 milionů korun, dodnes nebyli řádně odškodněni ani Globuscarem, ani pražským bazarem ze Štěrbohol, který auta ´vypral´,“ zdůraznil Veselý.

 

21.prosinec 2012